siebar

حاخام اسرائیل دیوید وایس

حاخام اسرائیل دیوید وایس

اسرائیل دیوید وایس

     حاخام اسراییل دیوید وایس متولد 1956، اهل آمریکا و سخنگوی ناتوریکارتا، مؤسسه ضد صهیونیست متشکل از یهودیان حریدی است. پدر و مادر و اجداد وی از یهودیان مجارستان بوده­اند، وی همراه با خانواده­اش در نیویورک زندگی می­کند.

     حاخام وایس معمولاً در تظاهرات­ها و کنفرانس­هایی که در ایالات متحده یا سایر کشورها برگزار می­شود شرکت کرده و در انتقاد و محکومیت اسراییل و صهیونیسم سخن می­گوید. از جمله این کنفرانس­ها می­توان به حضور وی در کنفرانس مبارزه با تبعیض نژادی سازمان ملل متحد در سال 2001 در دوربان به عنوان عضوی از هیأت اعزامی کمیسیون حقوق بشر اسلامی لندن اشاره کرد. وی معتقد است که یهودیان معتقد باید به صورت صلح­آمیز مخالفت خود را با ماهیت وجودی اسراییل اعلام کنند. وی همچنین اعتقاد دارد که داشتن یک کشور مستقل حتی در یک زمین خالی از سکنه برای یهودیان ممنوع (حرام) است.

     وی می­گوید تنها دلیلی که صهیونیست­ها می­توانند مردم یهود را در کنترل خود داشته باشند این است که ماشین­های تبلیغاتی آنها مدام در تلاش است که به طرق مختلف مردم یهود را متقاعد کند که دیگر بسیار دیر شده و حتی اگر شما صهیونیست نباشید، اعراب از شما تنفر دارند به حدی که اگر سرزمین آنها را نیز به آنها بازگردانید شما را می­کشند و با این ابزار آنها را مجاب به حمایت از دولت صهیونیست می­کنند. بنابراین باید مسلمانان توجه داشته باشند که افراد در چنین دامی اسیر نشوند و نیز تلاش کنند که خلاف این امر را ثابت کنند و غیرواقعی بودن این خطری که صهیونیست­ها ترسیم می­کنند را نشان دهند.

     نوامبر 2006 وایس در یک تظاهرات در نیویورک اعلام کرد که صهیونیسم یک جنبش، از اصل و اساس، مرتد است چرا که این امر الهی که؛ "یهودیان باید تا روزی که بشریت به طور معجزه­آمیزی نجات می­یابد در تبعید باشند" را تکذیب کرده است.

     حاخام وایس در سال 2006 به ایران سفر و در کنفرانس بین­المللی بازنگری  دیدگاه جهانی نسبت به مسأله هولوکاست که توسط دولت ایران برگزار شده است.

     وایس معتقد است؛ "صدها هزار یهودی در سراسر جهان مخالف ایدئولوژی صهیونیسم بوده و معتقدند که صهیونیسم جدا از یهودیت و یک دستور کار سیاسی است... آنچه ما می­خواهیم عقب­نشینی به پشت مرزهای 67 نیست بلکه بازگرداندن کل سرزمین به فلسطینیان و امکان زندگی ما در کنار آنهاست".

Email:

2628342@gmail.com

info@nkusa.org

website:

www.nkusa.org