siebar

حجت الاسلام والمسلمین ابراهیم یعقوب زکزاکی

حجت الاسلام والمسلمین ابراهیم یعقوب زکزاکی

ابراهیم یعقوب زکزاکی معاون و عضو اتحادیه بین المللی سازمان های غیر دولتی حامی ملت فلسطین (۱۹۵۳ برابر ۱۵ اردیبهشت ۱۳۳۲ شمسی زاریا) روحانی شیعه اهل نیجریه و رهبر جنبش اسلامی نیجریه است.

زندگی

زکزاکی مالکی مذهب بود، وی اولین بار امام خمینی را در پاریس ملاقات کرد و یک سال پس از پیروزی انقلاب ایران در سال ۱۹۸۰ زمانی که دانشجوی رشته اقتصاد در دانشگاه زاریا بود، در سمت معاون دبیرکل دانشجویان مسلمان آفریقا به ایران آمد و با رهبر ایران دیدار کرد. وی تحت تأثیر این دیدار شیعه شد. زکزاکی به زبان‌های انگلیسی، هداسایی، فارسی، عربی و اسپانیولی مسلط است.

دستگیری

در زمان رهبری زکزاکی، کشور نیجریه به یکی از پر جمعیت‌ترین کشورهای شیعی جهان تبدیل شده است. وی تاکنون ۹ بار به زندان افتاده است.

وی عضو مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت (ع) است.

کشته شدن فرزندان زکزاکی

شیخ زکزاکی مجموعاً ۹ بچه داشت که هفت نفر آنان پسر و دو نفرشان دختر بوده است. سه پسر وی در راهپیمایی روز قدس زاریا سال ۲۰۱۴ بدست پلیس نیجریه کشته شدند.

هم‌اکنون یک پسر او به نام «محمد» و دو دخترش به نام‌های دکتر «نصیبه» و «سهیلا» زنده هستند

در روز ۲۲ آذر ۱۳۹۴ (۱۳ دسامبر ۲۰۱۵) بر اثر حمله ارتش نیجریه به به حسینیه شیعیان زاریاو منزل شیخ زکزاکی، صدها نفر از جمله سه پسر دیگر شیخ زکزاکی کشته شدند. شیخ ابراهیم زکزاکی نیز زخمی شد و توسط ارتش دستگیر و زندانی شد در جریان این حمله، چندین عضو ارشد جنبش اسلامی نیجریه از جمله شیخ محمد توری، دکتر مصطفی سعید (به ترتیب معاون و پزشک شیخ زکزاکی) ابراهیم عثمان و جمی گلیما کشته شدند.

واکنشهاو اعتراضات

با اینکه پیرامون حادثه روز قدس زاریا، عکس العمل هایی توسط مسلمانان و از جمله ایرانی ها انجام شد ولی در کشتار آذر ماه 1394، عده زیادی از مسلمانان در کشور های مختلف به کشتار شیعیان در نیجریه اعتراض کردند . از میان مراجع تقلید شیعه کسانی چون :وحید خراسانی، لطف الله صافی گلپایگانی ، مکارم شیرازی ، نوری همدانی ،علوی گرگانی، و از شخصیت های عراقی افرادی مثلعمار حکیم ،  و...در بیانیه ها و سخنرانی های خود این حرکت ارتش نیجریه را محکوم کردند. همچنین در شبکه های اجتماعی نیز تعداد زیادی از مسلمانان با تغییر عکس حساب کاربری خود و همچنین نشر مطالب و تصاویر به این کشتار مسلمانان واکنش نشان دادند. چنانکه بسیاری از شاعرانی ایرانی، در زمینه تقبیح کشتار مردم نیجریه و نیز دفاع از شیخ زکزاکی شعر سرودند. 

Email:

zakzaky@lionlink.com

zakzaky@skannet.com