siebar

خانم لیلا خالد

خانم لیلا  خالد

 

لیلا خالد (به عربی: لیلی خالد) (تولد 9آوریل 1944) عضو شورای مرکزی جبهه مردمی برای آزادی فلسطینو عضو فعلی شورای ملی فلسطین نهاد قانون‌گذاریسازمان آزادی بخش فلسطیناست.

خالد به دلیل نقشی که در دو هواپیماربایی که در سال1969 و 1970(میلادی)داشت، مشهور گردید. این دو هواپیماربایی بخشی از رخدادهایی بود که به سپتامبر سیاه شهرت دارند.

لیلا خالد، عضو دفتر سیاسی جبهة مردم فلسطین و یکی از اعضای برجستۀ شورای ملی فلسطین بود. او سال‌ها برای آزادی فلسطین و درهم‌شکستن سلطة اسراییل مبارزه کرد. سال‌ها جنگ و مبارزة مردم فلسطین اما جواب نداد و نه‌تنها از سیطرۀ اسراییل نکاست که شدت جنگ بیشتر نیز شد. روزگاری که اسراییلی‌ها خانه‌های فلسطینی‌ها را اشغال می‌کرد و جنگ خونی در جریان بود، جهان خود را به بی‌خبری و بی‌تفاوتی زده بود. هیچ‌چیزی نمی‌توانست سکوت جهان در قبال ظلم و ستمی را که بر مردم فلسطین می‌رفت ‌بشکند. در این گیرودار، لیلا خالد اما با ربودن هواپیمای اسراییلی توجه جهان را به بحران فلسطین جلب کرد.

لیلا خالد هرچند به عنوان اولین زن هواپیما‌ربا شناخته شد؛ اما همین‌امر سبب شد که او را به عنوان یک زن مبارز که زندگی‌اش را در جنگ و آوارگی گذشت نیز بشناسند. لیلا در تشکیلات رسمی جبهة مردم فلسطین به عنوان «شادیه ابو‌غزاله» شناخته می‌شد. غزاله، اولین زن مبارز فلسطینی بود که در سال ۱۹۶۷ کشته شد.

لیلا خالد در سال ۱۹۴۴ در فلسطین متولد شد و در سن ۲۵‌سالگی نامش جهان‌گستر شد. لیلا جنگید، خواند و کتاب نوشت. خانة لیلا مورد حمله قرار می‌گیرد و نابود می‌شود، پدرش به مصر می‌رود. لیلا چهار سال داشت که حیفا، محل تولدش را ترک کرد و در بیست‌سالگی اما زادگاهش را هنگامی می‌بیند که بر صندلی هواپیما نشسته است و خلبان را مجور می‌کند از فراز حیفا که محل تولد او است بگذرد. لیلا به دلیل فعالیت‌های فوق‌العاده و خطرناکش معروف شد. او با ربودن دو هواپیما، رخدادی را رقم زد که به نام «سپتامبر سیاه» شناخته می‌شود.

Email:leila_khaled@hotmail.com