siebar
همایش

 

همایش "فلسطین آزاد" با حضور ۲۰۰ سازمان در برزیل 

۱۳۹۱/۰۹/۱۰

بیش از ۱۰ هزار فعال اجتماعی از سراسر جهان در شهر پورتو الگره درحمایت از فلسطین راهپیمایی کردند

نمایندگان بیش از ۲۰۰ جنبش و سازمان اجتماعی از سراسر جهان در قالب فعالیت های انجمن جهانی کارگزاران اجتماعی در شهر پورتو الگره واقع در ایالت ریوگرانده دوسول برزیل در حمایت از فلسطین و محکومیت نژادپرستی رژیم صهیونیستی تظاهرات کردند.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری قدس (قدسنا) به پورتو الگره محل برگزاری همایش جهانی کارگزاران اجتماعی ، هزاران  فعال مدنی و اجتماعی با برگزاری راهپیمایی مسالمت آمیز در حاشیه برگزاری همایش " انجمن اجتماعی جهانی فلسطین ازاد " حمایت خود را از تلاش فلسطینی ها برای ازادی سرزمین خود و پایان دادن به اشغالگری رژیم اسراییل اعلام کردند.

 این همایش همزمان با روز جهانی همبستگی با فلسطین (۲۹ نوامبر) و با مشارکت دهها سازمان مدنی از سراسر جهان از جمله اتحادیه بین المللی سازمانهای غیر دولتی حامی فلسطین (مقر تهران) برگزار شد. همایش یاد شده قرار است چهار روز به طول بینجامد و سازمانهای مردم نهاد در نظر دارند ۳۴ عنوان برنامه در حمایت از قضیه فلسطین در حاشیه این همایش برگزار کنند.

همایش " انجمن اجتماعی جهانی - فلسطین ازاد " در حالی برگزار شد که از مدتها پیش کنسول اسراییل در ایالت ریو گرانده دو سول برزیل و شورای یهودیان آمریکای لاتین فشارهای مضاعفی را بر مسئولان برزیلی برای لغو این همایش آغاز کرده بودند. این فشارها تا جایی پیش رفت که  رییس پارلمان ایالت جنوب برزیل قاتع شد که این همایش برگزار نشود اما  چهار نماینده از هفت نماینده جنوب برزیل در پارلمان این کشور رای به برگزاری همایش دادند و شکستی بزرگ بر اسراییلی ها تحمیل کردند.

این همایش روز گذشته با حضور شخصیتهای فلسطینی ، مسلمانان و غیر مسلمانان برگزار شد. اما انچه تعجب همگان را برانگیخت حضور بیش از ۱۰ هزار فعال حامی فلسطین چه در داخل برزیل و چه در خارج از این کشور در راهپیمایی حمایت از فلسطین پس از برگزاری همایش در خیابانهای پورتو الگره بود. شرکت کنندگان در این همایش که از همه اقشار بودند با در دست داشتن پلاکاردهایی خواستار ازادی فلسطین شدند.