siebar
دکتر زهرا مصطفوی در همایش بزرگداشت روز معلم در استان اذربایجان غربی:امام خمینی از دو منظر اسلامی و انسانی به موضوع فلسطین و ضدیت بارژیم غاصب اسراییل اهمیتی ویژه می دادند

دکتر زهرا مصطفوی دبیرکل اتحادیه بین المللی سازمان های غیردولتی حامی حقوق مردم فلسطین ر همایش بزرگداشت روز معلم و بررسی صهیونیسم و فلسطین از دیدگاه امام خمینی و شهید مطهری در استان اذربایجان غربی در سخنانی گفت :  امام خمینی از دو منظر اسلامی و انسانی به موضوع فلسطین و ضدیت بارژیم غاصب اسراییل اهمیتی ویژه می دادند.

به گزارش خبرنگار قدسنا ، ایشان در ادامه افزودند : دو جمله معروف ایشان یکی « فلسطین پاره تن اسلام است و « اسرائیل باید از صفحه روزگار محوشود» دارای نکاتی در همین باب است. در بعد اسلامی ایشان مسئله فلسطین را مسئله کیان اسلامی تعریف می کرد اسرائیل را نه تنها یک رژیم نامشروع و غیر قانونی بلکه بزرگترین خطر برای ثبات جهانی و یک غده سرطانی در منطقه می دانست که تلاش برای نابودی آن بر هر مسلمانی واجب است. نظریات و روشنگری های حضرت امام به همراه دلایل و قرائن موجود از عملکرد وحشیانه اسرائیل موجب شد که مسئله فلسطین از یک موضوع عربی به جریانی جهانی بر دو پایه حمایت از مظلوم و مبارزه با استکبار و استعمار تبدیل شود. به نحوی که سازمان ملل طی قطعنامه ای این مبارزات را حق مسلم مردم فلسطین دانست.

متن کامل سخنرانی دکتر مصطفوی دخت گرامی حضرت امام خمینی |( ره) به این شرح است :

 

 

 

اعوذ باالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

وصلی الله علی محمد وآله  الطاهرین

    عرض سلام دارم خدمت حضار محترم و بزرگداشت روز معلم را که به پاس همراهی مخلصانه استاد شهید دکتر مطهری با نهضت اسلامی امام نامگذاری شده را خدمت یکایک شما بویژه معلمان حاضردر جلسه تبریک عرض می نمایم. خداوند را شاکرم که در شرایط حساس کشور، فرصتی دست داد تا چند دقیقه ای را در خصوص دیدگاههای این دو شخصیت بزرگوار در مورد فلسطین و صهیونیزم و راههای پیگیری آرمانهای ایشان مواردی را با شما در میان بگذارم. 

مستحضرید که امام خمینی از دو منظر اسلامی و انسانی به موضوع فلسطین و ضدیت بارژیم غاصب اسراییل اهمیتی ویژه می دادند. دو جمله معروف ایشان یکی « فلسطین پاره تن اسلام است و « اسرائیل باید از صفحه روزگار محوشود» دارای نکاتی در همین باب است. در بعد اسلامی ایشان مسئله فلسطین را مسئله کیان اسلامی تعریف می کرد و اسرائیل را نه تنها یک رژیم نامشروع و غیر قانونی بلکه بزرگترین خطر برای ثبات جهانی و یک غده سرطانی در منطقه می دانست که تلاش برای نابودی آن بر هر مسلمانی واجب است. نظریات و روشنگری های حضرت امام به همراه دلایل و قرائن موجود از عملکرد وحشیانه اسرائیل موجب شد که مسئله فلسطین از یک موضوع عربی به جریانی جهانی بر دو پایه حمایت از مظلوم و مبارزه با استکبار و استعمار تبدیل شود. به نحوی که سازمان ملل طی قطعنامه ای این مبارزات را حق مسلم مردم فلسطین دانست

  استاد شهید دکتر مطهری که از شاگردان ممتاز و همراهان صادق امام خمینی (ره)به شمار می رفت و از مراحل آغازین نهضت اسلامی  حضوری فعال داشت نیز به مسئله فلسطین از دو بعد اسلامی و انسانی می نگریست.  پس از فتوای امام، مبنی بر جواز پرداخت زکات به مبارزان فلسطینی برای دفاع از قدس و قبله‌ اول مسلمانان، استاد مطهری به همراه علامه طباطبایی حساب مشترک بانکی باز کردند، تا کمک‌های مالی مسلمانان ایران را در این راه جمع‌آوری کنند و سپس آن مبالغ را در مراسم حج به دست مبارزان فلسطینی رساندند. سخنرانی های روشنگرانه استاد مطهری در باب مسئله فلسطین همواره درهمین دو چارچوب قرار داشته است. آنجا که در سخنانی گفتند: والله و بالله قسم می‏خورم که پیغمبر اکرم(صلوات الله علیه ) در قبر مقدسش‏ امروز از یهود می‏لرزد. این یک مسئله دو دو تا چهار تاست. اگر کسی در مورد فلسطین نگوید، گناه کرده است، من اگر نگویم و الله مرتکب گناه شده‏ام، هر خطیب و واعظی اگر نگوید، مرتکب گناه شده است .

حضار گرامی!

    بیش ازیک قرن است که حدود ۱۲ میلیون فلسطینی مورد ستم واقع شده اند و رنجی جانکاه را متحمل می شوند. بر این اساس توجه و کمک به آنها برای خروج از این شرایط یک تکلیف الهی است و عدم اهتمام به این مهم در ساحت انسانی قرار ندارد. اشغال فلسطین و تاسیس غیر قانونی اسرائیل، یک اتفاق محدود نیست که در جغرافیای فلسطین محصور بماند.

ماموریت اصلی اسرائیل ناامن کردن جوامع اسلامی است که وضعیت امروزاین مناطق و تلاش برای ناامن کردن سرزمین ایران از طریق تهدید مصداق بارز آن است. بطور طبیعی ناامنی مانع توسعه و پیشرفت جوامع اسلامی خواهد شد. ممانعت از توسعه موجب گسترش و تعمیق وابستگی کشورهای منطقه شده و نتیجه طبیعی آن، تاراج منابع و ثروت های منطقه توسط جریان صهیونیسم بین الملل است.

     نکته دیگر آن که، معادلات منطقه هر روز پیچیده تر می شود، اما افق این تحولات روشن است. مقاومت هر روز قوی تر و قدرتمند تر حرکت می کند.   مقاومتی که زمانی تنها در ایران محصور بود اینک جغرافیای وسیعی را در بر گرفته است و به عنوان مهمترین وقدرتمندترین طرف، در معادلات منطقه ای مطرح است . مقاومت دیگر یک محور نیست، حالا به یک جبهه بزرگی تبدیل شده است که از شرقی ترین نقطه دنیای اسلام یعنی پاکستان تا غربی ترین نقطه آن گسترش دارد.

    علیرغم همه جنگ های روانی و رسانه ای که ناامیدی و یاس را در دل ملتهای اسلامی دنبال می کند، اما در صحنه میدانی ، ابتکار عمل در اختیار جبهه بزرگ مقاومت است.

عزیزان، جوانان غیرتمند

     پیمودن این مسیر آسان نیست. ایران به عنوان خاستگاه مقاومت اسلامی مستقیما مورد حمله قرار گرفته است. اگر چه این جنگ یک جنگ گرم و سخت نیست بلکه یک جنگ سرد است که البته خیلی داغ شده است. تمام امید جریان صهیونیسم، خارج کردن ایران از معادله منطقه و تسلیم ساختن آن است. غرب در چهار دهه ای که تقابل با ایران را در عرصه های مختلف تجربه کرد به این نتیجه رسیده است که باید ایران را از درون دچار چالش های متعدد کرده و مهیای تسلیم و فروپاشی کند. بر این اساس با همه امکانات خود به میدان آمده است.

     از یک سو با جابجایی نظامیان تروریست خود در سطح منطقه بحث گزینه نظامی علیه ایران را القا می کند. از سویی با کمک شبکه های اجتماعی و شکاف و اختلاف بین مردم و مسئولان و حتی بین خود مقامات را دنبال می کند. از هر اتفاق طبیعی مانند سیل و زلزله برای ناکارآمد نشان دادن نظام استفاده می کند، تحریم را هدفمند با هدف ناتوان سازی نظام در دستور کار قرار داده است. جریان های ضد انقلاب را در عرصه مدیریت شورش علیه نظام فعال ساخته است. و تلاش می کند، گسل های قومی و مذهبی را در ایران فعال سازد. نهاد های انقلابی را که چهار دهه در خدمت آرمان های انقلاب بوده اند، هدف تهاجمات خود قرار داده اند. همه این اقدامات با هدف مأیوس سازی مردم ایران از پیمودن مسیراستقلالی است که در سال ۵۷ در آن گام نهاده و دشمن تلاش دارد مسیر را اشتباه و مقصد را نارسیدنی نشان دهد.

اما تکلیف چیست؟

باید اول اندیشه کنیم که چه کاری در توان ماست و سپس توانمندی های خود را اجرایی کنیم اما می خواهم در اینجا بر سه نکته تاکید کنم.

۱- لازم است جامعه وحدت خود را حفظ کند. بهترین راه حفظ وحدت گوش سپردن و حرکت در راستای رهنمود های مقام معظم رهبری است. ۲- ناامیدی را که قران کفر می داند باید از خود دور سازیم.

۳- به ظرفیت های داخلی اهتمام بیشتری داشته باشیم.

    در پایان از حضور گرم شما عزیزان و از همه کسانی که فرصت بیان این درد دل را در جمع صمیمی شما فراهم کردند، تشکر می کنم.  و مجددا از عزیزانی که برای تشکیل  این جلسه زحمت کشیده اند بسیار سپاس گذارم.

تمام/ع