siebar
گزارش کامل سفر دبیرکل اتحادیه بین المللی سازمان های غیردولتی حامی حقوق مردم فلسطین به اندونزی

به گزارش اتحادیه بین المللی سازمان های غیردولتی حامی حقوق مردم فلسطین، دکتر زهرا مصطفوی دبیرکل اتحادیه بین المللی سازمان های غیردولتی حامی حقوق مردم فلسطین در سفر به اندونزی برنامه های جامع و دیدارهای متعددی را با مسلمانان این کشور انجام داد.

دراین گزارش جزئیات این برنامه ها و دیدارها را به تفکیک می خوانید؛


-نشست خبري دو روز قبل از برگزاري همايش در جاكارتا با حضور آقاي دكتر احمد سروش نژاد و آقاي مجتهد هاشم برگزار شد. اندیشمندانی از مالزی، فیلیپین، تایلند و همچنین کشورهای مسلمان دیگر، برای حضور و ارائه مقاله در این کنفرانس شرکت کردند.

مجتهد هاشم، رئیس کمیته این کنفرانس بین المللی، اظهار داشت: بیانیه بالفور توسط انگلستان با خطاب به فدراسیون بین المللی صهیونیستی صادر شده بود. مفاد این بیانیه، اعلام زمین دادن به یهودیان و قرار دادن فلسطین به عنوان سرزمین یهودیان بود و این یک فاجعه بود که تقریبا ۱۰۰ سال رخ داده است. این کنفرانس یادبودی برای مورد پذیرش نبودن آن توافق‌نامه است. مردم فلسطین، پس از صدور بیانیه بالفور رنج می برند. این کنفرانس، هم‌بستگی با فلسطینی ها را از جنایات صهیونیستی حفظ خواهد کرد.

دکتر احمد سروش نژاد، استاد دانشگاه زیتون ایران، در سخنرانی خود بر لزوم حمایت تمام عناصر فعال سراسر جهان به حمایت از استقلال مردم فلسطین تأکید کرد و افزود: مسلمانان نباید از یهودیان نفرت داشته باشند، باید آنان را از صهیونیست ها متمایز کنند، چرا که در حقیقت، پشت پرده غصب صدساله سرزمین فلسطین، صهیونیست است.

بر این اساس، مراسم مذکور اعلامیه ای بود برای آغاز یک پروژه حقوق ملی برای یهودیان در زمین های فلسطین. این مراسم نیز به عنوان بیانیه قاطع و واضحی از حمایت انگلیس از استعمار بود که به ایالات متحده، اروپا و تمام اتحادیه های آن ارث داده شد. این هشدار، مساوی با قانونی دانستن ظلم و استعمارگری به نام جامعه بین المللی در دنیای مدرن است اما برای فلسطینی ها و حامیان آنان، ۱۰۰ سال، به معنای تاریخ مقاومت در برابر اسرائیل و همه اتحادیه های آنان است.

- روز  برگزاري همايش؛  کنفرانس بین المللی «فلسطین ۱۰۰ سال استعمار و اشغال ۱۰۰ سال مقاومت» در محل سالن همایش های پارلمان اندونزی برگزار شد، در این نشست که نمایندگان سازمان های مردمی حامی فلسطین از کشورهای مختلف دنیا حضور داشتند. دکتر زهرا مصطفوی دختر حضرت امام خمینی(ره) و دبیرکل اتحادیه بین المللی سازمان های غیردولتی حامی فلسطین سخنرانی کردند.

سخنران افتتاحیه این اجلاس بین المللی که همزمان با تصمیمات اخیر آمریکا مبنی بر شناسایی قدس اشغالی به عنوان پایتخت رژیم اسراییل برگزار شد.دکتر زهرا مصطفوی دختر حضرت امام بود که سخنان وی با استقبال حضار به ویژه جوانان روبرو شد.

وی گفت: امام راحل ۵۰ سال پیش یعنی ۱۰ سال قبل از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در ایران ، خطر این غده سرطانی را متذکر شده و خطاب به ملت ها و دولت های اسلامی فرموده‌اند: «کراراً دولت های اسلامی را دعوت به اتحاد و برادری نموده‌ام در مقابل اجانب و ایادی آنها که می‌خواهند با ایجاد نفاق بین مسلمین و دولت های اسلامی، ممالک عزیز ما را تحت اسارت و ذل استعمار نگهدارند و از مخازن معنوی و مادی آنها استفاده کنند. کراراً دولت ها به خصوص دولت ایران را از اسراییل و عمال خطرناک آن تحذیر نمودم، این مادة فساد که در قلب ممالک اسلامی با پشتیبانی دول بزرگ جایگزین شده است و ریشه‌های فسادش هر روز ممالک اسلامی را تهدید می‌کند، باید با همت ممالک اسلامی و ملل بزرگ اسلام ریشه کن شود. اسراییل قیام مسلحانه ضد ممالک اسلامی نموده است و بر دولت و ملل اسلام، قلع و قمع آن لازم است. کمک به اسراییل چه فروش اسلحه و مواد منفجره و چه فروش نفت حرام و مخالفت با اسلام است. رابطه با اسراییل و عمال آن چه رابطه تجاری و چه رابطة سیاسی حرام و مخالفت با اسلام است. باید مسلمین از استعمال امتعه اسراییل خودداری کنند.»

دکتر «ذوالکفلی حسن» رییس مجلس خلق اندونزی نیز از دیگر سخنرانان این اجلاس بود.وی حضور یادگار حضرت امام را در پارلمان اندونزی برای ملت این کشور افتخار بزرگی دانست و گفت: اندونزی همیشه در کنار ملت فلسطین بوده و خواهد ماند. قانون اساسی ما بر ملت اندونزی واجب کرده است که از استقلال ملت ها حمایت کنیم. قانون اساسی ما می گوید استقلال حق هر ملت است و براساس همین قانون هرگونه استعمار در هر نقطه ای از این زمین باید از بین برود.

ذوالکفلی تاکید کرد: همانگونه که از استقلال و حقوق ملت فلسطین دفاع می کنیم ، استعمارگری اسراییل را نیز محکوم می نماییم.در پایان برنامه های صبح امروز اجلاس جاکاراتا ذوالکفلی حسن با اهدای لوح تقدیری به دکتر زهرا مصطفوی از تلاش های وی برای رساندن صدای مظلومیت فلسطین بین مسلمانان جهان تقدیر کرد.


- هیات ایرانی حاضر در اندونزي  به ریاست خانم دکتر مصطفوی به دعوت  رسمی  خانم سوکارنو دختر رهبر استقلال اندونزی درضیافت شام شرکت نمودند و به بحث و تبادل نظر درباره مسائل منطقه و فلسطین پرداختند.


- در حاشيه همايش نمايشگاه كتاب و عكس با موضوع كتاب هاي مرتبط با فلسطين برگزار شد.
 

 

- در ادامه سفر در صبحگاه روز جمعه دکتر زهرا مصطفوی در جمع دانشجویان اندونزیایی در کالج اسلامی صدرا حضور یافت و سخنرانی کرد. وی در این سخنرانی به مبحث مهم حقوق بانوان پرداخت که با استقبال گسترده دانشجویان مواجه شد. در انتهای این مراسم از دکتر مصطفوی از سوی کالج اسلامی صدرا تقدیر شد.

 


متن سخنرانی دکتر مصطفوی به شرح زیر است:


بسم الله الرحمن الرحیم
وصلی الله علی محمد وآله  الطاهرین
عرض سلام دارم خدمت شما بزرگواران بسیار خوشحالم که امروز در جمع شما بانوان فریخته و فرهنگ دوست شرکت کرده ام . از من خواسته شده تا درباره حقوق زنان  با شما عزیزان صحبت کنم.
بدیهی است امروزه اغلب کشورهای دنیا در صدد استیفای حقوق زنان بر آمده اند
این امر بر اساس اجرای تعهدات حقوق بشری و احیای حقوق شهروندی است. جمهوری اسلامی ایران نیز از این امر مستثنی نبوده است و اقدامات فراوانی در جهت ارتقا حقوق زنان انجام داده است و می بایست هم ادامه دهد. اینکه چه موضوعاتی جزء حقوق زنان است، و کشورهای مختلف چه اقداماتی انجام داده اند و یا تا چه میزان موفق بوده اند، گفتن آنها هدف من نیست، مطلب این جا است که آیا کشورهای مختلف با سیاستگذاری و اقدامات اجرائی در مسیر دستیابی زنان به حقوق واقعی خود درست عمل نموده اند یا خیر. به عبارت دیگر آیا این اقدامات زنان را به حقوق واقعی خودمی رساند یا تصویری از حقوق واقعی است .شما بزرگواران اطلاع دارید طی چند دهه گذشته جنبشهای فمینیستی، صرف نظر از آنهائی که انحراف داشته اند، عمدتا با تفکر برابری جنسیتی فعالیت نموده اند، هدف آنها برابری جنسیتی در حقوق بین زنان و مردان می باشد و حتی کنوانسیونی با نام رفع تبعیض علیه زنان تنظیم نموده اند که اغلب کشورهای جهان به آن پیوسته اند وصورت ظاهر اقدامات کشورها پایش می شود ولی سوال اینجاست آیا امروز حقوق زنان با اجرای این نوع تعهدنامه بصورت کامل استیفا شده است؟
و آیا زنان هنگامی که در حقوق مساوی مردان شدند به حق واقعی خود دست یافته اند؟ یا حق واقعی زنان در تساوی حقوق با مردان است؟ در جمهوری اسلامی حق زنان یعنی ایجاد امکانات و دستیابی به جایگاهی متناسب با طبیعت ، فطرت ، سرشت زنانه ، نه صرفا جایگاهی مساوی با مردان . به دیگر سخن تساوی در حقوق بین زنان و مردان نمی تواند متضمن ایجاد حق واقعی برای زنان باشد. در حق واقعی ممکن است در برخی شاخصه ها مانند آموزش جایگاه برابر، برابر باشد لیکن در برخی مسئولیت ها می بایست حقوقی متناسب با زن حق واقعی را برای زنان ایجاد کند. در این صورت است که عدالت ایجاد میشود. بطور مثال در کشور آلمان که یک کشور اروپائی است و به عنوان دولت رفاه سیاست های تساوی جنسیتی را در خصوص زنان و مردان اجرا نموده است، در اصل ۶ قانون اساسی آلمان رژیم مالی مساوی بین زن و شوهر تنظیم شده است وظائف یکسان و مسئولیت های مالی مساوی،  لیکن  امروزه زنان بدلیل بارداری و شیردهی نمی توانند همپای مردان کارکنند در نتیجه کارفرماهای آلمانی به استناد به قانون حاضر به پرداخت حقوق در زمان بارداری و شیردهی نمی باشد. در این صورت زنان که مسئول پرداخت هزینه های زندگی بطور مساوی با مردان بوده و باید پرداخت کنند درآمد کمتری پیدا میکنند  و دولت در اینجا ناگریز شده است که از زنان حمایت مالی کند تا آنها بتوانند سهم مساوی هزینه های زندگی زناشوئی را پرداخت نمایند بنابراین بارداری، شیردهی و وقت گذاری برای تربیت فرزند برای اینگونه دولت ها هزینه بر است و به این ترتیب قواعد برابری جنسیتی عملا مختل شده است. در کشور مالزی به عنوان یک کشور مسلمان که در همسایگی شما قرار دارد و با تئوری حکمرانی خوب دولت مالزی اقدام به برقراری سیاست های برابری جنسیتی در اجتماع نموده است . در این کشور زنان در اجتماع با مردان دارای دستمزد و جایگاه مساوی هستند لیکن در خانواده با توجه به آداب و سنن نژادی و قومی که زنان در داخل خانواده دارای دو شکل مسئولیت اعم از مسئولیت خانوادگی و مسئولیت اجتماعی می باشند و لذا دولت ها هنوز نتوانسته اند این اشکالی که از برابری جنسیتی  برای زنان در اجتماع  به وجود می آید را با چه نوع سیاستی جبران کنند.
و اما در جمهوری اسلامی ایران:
بر اساس اصول و مبانی نظری حاکم درقانون اساسی چه درحکومت داری و چه در سیاست خارجی و همچنین در حقوق داخلی نظریه هائی جدید وجود دارد. در خصوص حقوق زنان به این صورت است که: حقوق همه جانبه زنان مطابق با شان، جایگاه، فطرت، سرشت وطبیعت زنان باید طراحی شود و حکومت ایران هم باید هدفش تامین این حقوق باشد.این هدف نه تنها برای زنان بلکه برای آحاد ملت اعم از زن و مرد و کودک وجود دارد و به عنوان حقوق عامه و حقوق شهروندی شناخته می شود. در این حقوق الزاما، مساوی بودن با مردان به عنوان حق زنان در نظر گرفته نشده است. البته در بعضی موارد نفی هم نشده است. حقوق زنان بصورت فردی، اجتماعی وخانوادگی قابل تفکیک است. زنان بر اساس توانمندیهایشان در جایگاهی برابر با مردان در اجتماع شناخته می شوند


زنان در جایگاه علمی برابر با مردان رشد می نمایند و از حقوقی متناسب با علم، دانش متناسب با شغل و دیگر مزایا بهره مند می شوند و تبعیضی در این موارد نیست و در زندگی خانوادگی متناسب با نقش مادری و سرشت لطیف آن و وظیفه همسری و شرایط بارداری و شیردهی دارای حقوق متناسب هستند همانطور که مرد به عنوان پدر و همسر در خانواده بدلیل نقش معنوی و اقتصادی خود محق برای داشتن حقوقی متناسب با وظائف خود است.
جمهوری اسلامی در این راستا اقدامات مهمی انجام داده است. تغییر قوانین بخشی از این اقدامات بوده است سیاست های پنج ساله دولت ایران که طی بیست سال گذشته انجام گرفته منجر به ایجاد تغییرات وسیعی در اجرای حقوق واقعی برای زنان بوده است بطور مثال: قانون نگهداری از طفل البته با اختیار انتخاب برای زن به عهده مادر اوست. در این موارد مصلحت فرزند مقدم بر وظیفه پدر و مادر است. و این حق واقعی را نشان می دهد.
در پایان و به طور خلاصه تساوی حقوق زن ومرد که امروزه شعار مهمی برای طرفداران حقوق زنان است وتنها در برخی موارد می تواند حقوقی را برای زنان ایجاد نماید و نمی تواند حق واقعی را برای ایشان بوجود آورد بلکه طراحی متناسب حق زنان ایده ای واقع گرایانه است.
 

- در ادامه برنامه های دکتر زهرا مصطفوی دیدار با بانوان مسئول انجمن های فرهنگی و خیریه اندونزیایی و اساتید دانشگاهها بود .در این جسله که حجت الاسلام و المسلمین آقای حکیم اللهی میزبان آن بود و به گفته وی این بانوان با اشتیاق جهت این دیدار در محل دفتر مقام معظم رهبری در جاکارتا حاضر شده بودند، ابتدا آقای حکیم الههی به معرفی دکتر زهرا مصطقوی دبیر کل اتحادیه بین المللی سازمانهای مدافع حقوق ملت فلسطین پرداخت و سپس ایشان به ایراد سخنانی در باب سیره حضرت امام (ره) و خاتراتی از ایشان پرداختند. در پایان بانوان اندونزیایی حاضر در جلسه که در عرصه های مختلف فعال بودند به ارائه دیدگاههای خود پرداخته و سوالاتی را از ایشان پرسیده و فرزند امام راحل به آنان پاسخ گفتند. در این دیدار آقای حکیم اللهی ضمن تشکر از حضور خانم مصطفوی در جاکارتا ، از ایشان و کلیه اعضا تقدیر کردند.

 

-قدرداني از زحمات آقاي مجتهد هاشم عضو اندونزيايي اتحاديه در برگزاري همايش فلسطين يكصد سال استعمار ، يكصد سال مقاومت.