siebar
پیام سید حسن نصرالله به مناسبت  برگذاری همایش بین المللی هم صدا با اقصی

 بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و درود به سرورد و پیامبر گرانقدر اسلام حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی )ص( و خاندان و یاران با  وفایش و درود بر همه پیامبران و فرستادگان الهی

 با سلام خدمت  حاضران محترم، خواهران و برادران گرامی

پس از عرض سلام و تقدیر و تشکر از کلیه سروران، خواهران و برادران در اتحادیه بین المللی سازمان های غیر دولتی حامی حقوق مردم فلسطین به ویژه رئیس اتحادیه سرکار خانم دکتر زهرا مصطفوی در برگزاری این نشست مبارک و در این زمان حساس، تا همچنان حمایت و تایید خود را از مقاومت و تلاش مردم فلسطین در دفاع از مسجد الاقصی و قیام انتفاضه جدید در فلسطین، و با  الهام گیری از مقاومت در لبنان به عرض می رسانم که رزمندگان مقاومت حاضر در عرصه، همواره به هرگونه حمایت و تایید نیاز دارد، هرچند این حمایت با کلام و یا موضع گیری رسانه ای سیاسی باشد. بدون شک این حمایت های ما به دلگرمی به رزمندگان حاضر در میدان جنگ،به ویژه آنان که همواره درگیر با چالش هایی که  صهیونیست ها برایشان فراهم می کنند به این  حمایت ها نیاز دارند.

خواهران و برادر گرامی، تهدیداتی که از سوی رژیم صهیونیستی علیه مسجد الاقصی گسیل می شود، اینک امت  اسلام را دربرابر مسئولیت های سنگین درخصوص ملت فلسطین و به ویژه بیت الاقصی قرار می دهد .

مساله اساسی  این است که بحران که آن را تاریخچه گذشته و اوضاع حال و آینده رامرتب میکند، تنها رژیم اسرائیل و پدیده صهیونیسم نیست، بلکه اینک اراده بین المللی است تا این غده سرطانی در منطقه ما کاشته  شود و همواره از سوی محافل بین المللی به ویژه آمریکا و غرب مورد حمایت فراگیر قرار گیرد.

بنابراین مساله فلسطین به آن چه که درگیری دو طرف در ظاهر است، محدود نیست به این که اسرائیل در برابر  ملت فلسطین قرار دارد. و این که، این نبرد یک نبرد اسرائیلی – فلسطینی است.

این تنها ظاهر نبرد است، اما حقیقت درگیری چیزی دیگری است.حقیقت درگیری در سرزمین فلسطین است. و این که اسرائیل خط مقدم نیروهای استکبار و استعمار جدید و قدیم است. این رژیم نماینده طرح های استکباری و استعماری است و در تمام منطقه، فرهنگ،تمدن ،ثروتها و امکانات جهان اسلام را هدف قرار داده است. اسرائیل پایه نظام پیشرفته و خط مقدم این رویارویی است و ملت فلسطین سالهاست که به عنوان نماینده  و در خدمت مقدم جبهه می جنگد و مقاومت و مبارزه و دفاع می کند.

از مقدسات وفرهنگ و سرزمین و امکانات و آینده این ملت دفاع می کند، بله درست است این است رویکرد  صحیح.

تحلیل یا رویکرد اشتباه، رویکردی است که می گوید این نبرد فقط فلسطینی- اسرائیلی است و شاید از هرکس در هر مکان دیگری به نحوی با اسرائیل می جنگد و یا پرچم مقاومت ضد اسرائیل را برافراشته می کند، پرسیده شود که برای چه مبارزه می کنی، آیا کسی از او خواسته به نیابت از فلسطینی ها بجنگد؟ آیا از او خواسته شده که بیشتر از یک فلسطینی، سنگ فلسطین را به سینه بزند؟و بیشتر از صاحب ملک ،نگران ملک و زمین را  بزنند.

 این بدان معنی نیست که به نیابت از فلسطینی ها می جنگد، بلکه امت اسلام باید از خود دفاع کند.

امت اسلامی از خودش و مقدساتش دفاع می کند، آیا مسجد الاقصی و بیت المقدس فقط مقدسات فلسطینی  است یا مقدسات اسلامی؟ یا مقدسات فلسطینی مسیحی؟

در هرحال سال هاست که فلسطینی ها در خط مقدم جبهه حضور دارند و از مقدسات این امت دفاع  می کنند  و بر تمامی امت واجب است که با این تحلیل و رویکرد به این نبرد نگاه کنند.

امروز طرف مقابل این نبرد ،یعنی اسرائیل با اقتدار حضور دارد. دشمن اسرائیلی از همه حمایت های مادی ،اقتصادی، نظامی، تکنولوژیک، سیاسی و رسانه ای برخوردار است. اسرائیل این را حق مسلم خود میداند که جهان استکبار از او پشتیبانی کند، چرا که او حافظ منافع آنها در منطقه است و دائما ازآنها تقاضای کمک های نظامی کرده و از هر فرصتی در این زمینه برای کسب منافع خود استفاده می کند، درنتیجه اردوگاه استکبار جهانی، برای نماینده اش در این نبرد، چیزی کم نمی گذارد. اما جهان اسلام با نماینده خود که فلسطین  باشد ،در این نبرد چگونه برخورد میکند؟

به صورت کلی نتیجه این سوال و ارزیابی منفی بوده و قادر به  ارائه نتایج مثبتی نیستم. من با این حرف درپی  سرخوردگی و ملامت امت نیستم، من در پی یافتن علت ها و شیوده اصلاح و حل آنها هستم.

چرخه این نبرد هم چنان ادامه داشته و هیچگاه توسط رهبران، جناح ها یا جنبش ها یا جنبش های مقاومت  یعنی تمام نخواهد شد، در ثانی این نبرد، نبرد امت اسلام است، نبردی تاریخی است و بر تمام ما واجب است.

 درپی ادای مسئولیت های خود در این نبرد باشیم.

تعامل امت با این قضیه، همیشه تعاملی منفی بوده و هنوزم هست. تعامل امت، حتی قبل از این حوادثی که در منطقه درحال رخ دادن منفی بود، بنابراین کسی نمی تواند بهانه کند و بگوید که فتنه ای که منطقه را درحال حاضر دربرگرفته است و امت اسلام و کشورهایی چون سوریه، عراق، یمن، لیبی، افغانستان و پاکستان درحالت  کنونی گرفتار آن هستند، نبوده است.بلکه این ملتها همواره درگیر این مشکلات بوده اند.

متاسفانه باید عرض کنم بی تردید، در برخورد این حوادث تلفات این بحران را زیادتر کرده است ،چرا که عده زیادی که می توانستند مجاهدت های سیاسی، رسانه ای، نظامی، کمک های مالی یا لوجستیکی به نفع فلسطین داشته باشند، ولی نکردند و درحال حاضر درگیر بحران های دیگری شد که وجود و عدم وجود آنان را تهدید  میکند.

این موضوع نیاز به موضع گیری صحیح دارد و امیدوارم در برخی موارد، که در زیر اشاره میکنم موضع گیری  سریع اتفاق بیفتد.

اول: امروزه بیشتر کشورهای اسلامی و عربی و حتی برخی از جنبش های اسلامی و مذهبی و جهان عرب می گویند که ما مسئولیتی در قبال مسجد الاقصی و بیت المقدس نداریم و این مسئولیت خود ملت فلسطین است .

و می بینیم  که امروز رویکردی صورت نگرفته تا فتواهای فقهی را به سمت و سویی سوق دهد که هیچ پایه  شرعی ندارد.

این جا و برای  این ایده ما نیازمند طرح و برنامه هستیم چرا که برای بسیاری از ملت ها در کمک و دفاع از ملت فلسطین، شبهه به لحاظ عقیدتی ایجاد شده است. آنها اعتقاد ندارند که وظیفه شرعی و واجب دینی نسبت به مساله فلسطین دارند. البته این موضوع برای من  و شما از بدیهیات است و چیزی که علمای امت بر آن اتفاق نظر دارند، اما شاید برای دیگران واضح نیست و به صورت یک شبه درآمده و حاصل حوادث اخیر می باشد و رفع  آن به تلاش های عرفی، فرهنگی و حوزوی بزرگی نیازمند است.

دیگر این که برخی معتقدند به این که اسرائیل دیگر خطری برای دولت ها و ملت های مسلمان و عربی به حساب نمی آید و این رژیم تنها تهدید برای فلسطین است و دیگرتهدیدی برای لبنان، سوریه، اردن ،مصر و  دیگرکشورهای عربی نیست.

امروز متاسفانه این طرز تفکر وجود دارد و این طرز تفکر نه تنها میان دولت ها بلکه در میان بسیاری از ملت ها ، رهبران و نخبه ها نیز  وجود دارد.

بله درست است، خطر اسرایئل مثل قبل نیست و اسرائیلی ها بسیار عقب نشینی کردند.عقب نشینی آنها نتیجه جهاد و فداکاری ها و پیروزی ها و دستآوردهای جنبش های مقاومت در منطقه است. اسرائیل بزرگ سقوط کرد، اسرائیل دیگر نمی تواند در جنوب لبنان بماند، نمی تواند در غزه بماند و مدعی اسرائیل بزرگ از نیل تا باشد، این پروژه شکست خورده و سقوط کرده است.اسرائیل بزرگی که لبنان وفلسطین آن را شکست دادند سقوط کرد اما اسرائیل قدرتمند که فلسطین را به جز غزه اشغال کرده و غزه را محاصره کرده است هنوزم

قدرتمند است و دولت ها و کشورهای منطقه را تهدید می کند و ازهر فرصت موجود درحال و آینده استفاده می  کند.

و اینجا لازم است برگردیم، تلاش کنیم و  به ملت ها  و کشورهای عربی و اسلامی بگوییم :اسرائیل خطرناک است.  هدف ها،خواسته ها، تهدیداتش، همه برای دولت ها و ملتها و مقابله با آن نیازمند تلاش های سیاسی ،فرهنگی، رسانه ای است. این مسئولیتی است برگردن علماء  و گروه های سیاسی، نخبگان و رسانه های عمومی است.  به طور مثال: در لبنان، برخی از لبنانی ها معتقدند دیگر اسرائیل هیچ تهدیدی برای لبنان به حساب نمی آید، و مقاومت لبنان، این موضوع را بهانه ای برای نگهداری سلاح قرار داده است، این یکی از همین مصیبت  هاست، این نمونه ای از طرز تفکر اشتباه موجود در منطقه است.

سوم: اشتباه در شناسایی دوست از دشمن و پیروی کورکورانه از دولتها در انتخاب دوست و دشمن. در این مثال  ایران و اسرائیل می تواند مثال روشنی باشد.

چهارم:  اشتباه در اولویت بندی و شناسایی آنها که اگر این تشخیص درست نباشد، بسیاری از افراد و گروه ها

سرگردان گشته و در پیچ و خم ها  و درگیری ها گمراه می شوند که از مساله اصلی ما بسیار به دور هستند و ما  امروز شاهد آن هستیم.

این اشتباه باعث شده تعداد زیادی از افراد و گروه ها، سرگردان و غرق در پرونده ها و طرح های خطرناکی ......

 اساسی و ملی هستند. و این  موضوعی است که در حال حاضر با قدرت تمام ... قرارگرفته.

حقیقتا انسان بسیار متاثر می شود وقتی که این همه نفرات  را بسیج می کنند و امکانات عظیمی در اختیارشان قرار می گیرد و اموال فراوان میلیاردها دلار به صورت شخصی و دولتی برای آنها هزینه می شود و همه وسایل بسیج شده و در سراسر  جهان اسلام برای آنها فراهم می شود و فتواهایی صادر می شود تا در عراق، سوریه ،

 یمن و حتی لیبی بجنگند، حال این سوال به ذهن می رسد که چرا این اقدامات برای فلسطین انجام نمی شود؟اگر این جوانانی که باید به حال آنها خون گریست، به فلسطین باخته اند. می آوردیم. همین ها کافی بودند تا اسرائیل را از صحنه روزگار محو کنند، اما متاسفانه این نیروها برای ویرانی ملت های ما و جامعه ما و ارتش ها و اراده هایمان و آگاهی مان و حتی ویرانی احساساتمان، حتی برای ویرانی وحدتمان در مورد اساسی ترین موضوع  یعنی فلسطین بسیج شده اند.

 آیا این موضوع شایسته بررسی و تامل و تلاش برای یافتن راه حل نیست؟

امروزه به جای تلاش در جهت ... یعنی تلاش برای پیروزی ملت مظلوم فلسطین، تلاش و کوششها برای ایجاد دفع فتنه های طائفه ای و مذهبی انجام می شود و این از خطرهای بزرگی است که امت اسلام را تهدید می کند. از نظر مذهبی تلاش های زیادی صورت میگیرد تا درگیری های منطقه را به درگیری ها شیعه – سنی  تبدیل کنند تا نیروی همه را از بین ببرند و این نیازمند مجاهدت و تلاش زیاد است.

  سرانجام پیشنهاد می کنم که اتحادیه، گروهی را تشکیل دهد تا جنبش ها، جمعیت ها، نیروهای و مراکز

پژوهش ها و نخبگان در آن مشارکت کنند و در آن گروه و چارچوب، شیوه های پژوهش درباره یافتن راه حل  مشکلات و کشورها بپردازند و در آن گروه و چارچوب تلاش فراوان برای این کار انجام دهند.

شاید ما قادر به جذب کل امت برای این نبرد نباشیم،اما اگر نتوانستیم نصف امت یا بخشی از امت اسلامی را  جذب و متحد کنیم، بهتر و ارجح تر آن است که از وضعیت تلخ و دردناک خشن کنونی را تحمل کنیم.

 آیا انجام این کار امکان پذیر است؟ بله

و بنده تصور نمی کنم در این کار نیاز به زمان طولانی خواهد داشت، چراکه همه ما در قلب و مرکز ... نبرد  هستیم.

در گذشته کنفرانس های زیادی در برگزار شده و مراکز پژوهشی زیادی موضوع را مورد پژوهش و بررسی  قرارداده اند.

پس بسیار ممکن است که زود به نتیجه ای دست یابیم و برنامه ریزی کنیم و مسئولیتها را تقسیم کنیم، من نمی گویم که اتحاد به تنهایی می تواند همه ی مشکلات را حل کند، اما می تواند مسئولیت ها را تقسیم کند ،دولتها، جنبش ها، ملت ها، نخبه ها، گروه های لائیکی و رسانه ها، همه ما می توانیم حداقل تلاش خود را انجام دهیم، حداقل بتوانیم از زبان ها و خسارت های خود بکاهیم، من معتقدم که اگر همین روند ادامه پیدا کند، ما همچنان در نبرد اصلی و اساسی تلفات جدی درپی خواهیم داشت، پس بر ماواجب است حداکثر تلاشمان را به  کارگیریم تا تلفات و خسارتمان را به حداقل برسانیم.

خواهران و برادران گرامی، در انتها در پیشگاه فداکاری های بزرگ جوانان ملت فلسطین من از شما به دور از همه حساسیت ها و دیدگاههای منفی که در این زمینه وجود دارد کمک و یاری حقیقی برای این مردم دعوت  می کنم.

شاید مادر حال حاضر قادر به آزادسازی فلسطین نباشیم ولی این کار برای انتفاضه فلسطین امکان پذیر است .

اگر این انتفاضه راهش را ادامه دهد و عزمش را جزم کند ، می تواند دولت دشمن را محدود کرده و رهبران و دست اندرکاران دشمن را از مسجد الاقصی دور کند و اجازه ندهد به مسجد الاقصی نزدیک شوند و دیگر هرگز مقدسات دینی و اسلامی را تهدید نخواهد کرد. مسئو لیت و حفظ و محافظت ازاین مقدسات مسئولیت همه  امت است.

اگر این ها به نیابت از ما درحال دفاع و محافظت از آن هستند، پس بر ما واجب است در تلاش و کوشش برای  کمک به ایستادگی و ادامه این انتفاضه کوتاهی نکنیم و دستیابی به بخش اندکی از هدف بهتر است.

 از اهداف بزرگ بازمانده درنبردی همیشگی.

 ما به خداوند عزوجل ایمان و اعتقاد داریم به و عده قاطع و تاکید او بر پیروزی مجاهدین و صابرین و و شجاعان  ایمان داریم.

پس از جانب او به خیر و برکت این امت تا روز قیامت ایمان داریم و تا پایان این جنگ، پیروزی مسلم است. مهم این است تلاش کنیم در زمره کسانی باشیم که خداوند به آنان توفیق رقم زدن این پیروزی را می دهد.