siebar
گزارش بزرگداشت سه فرزند شهید حجت‌الاسلام والمسلمین «ابراهیم الزکزاکی»

مراسم بزرگداشت حجت الاسلام زکزاکی، رهبر شیعیان نیجریه و معاون اتحادیه بین المللی سازمان های غیردولتی حامی فلسطین و پدر سه شهید، با حضور فعالان حوزه فلسطین عصر دوشنبه دوم شهریور ماه در محل جمعیت دفاع از ملت فلسطین برگزار شد.

در این مراسم که با عنوان «سه شهید ثاقب» و به همت دبیرخانه اتحادیه بین‌المللی سازمان‌های غیردولتی مدافع حقوق ملت فلسطین و با همکاری خبرگزاری قدس (قدسنا) و در سالن اجتماعات شیخ مصطفی رهنمای جمعیت دفاع از ملت فلسطین برگزارشد، 

حجت الاسلام ابراهیم زکزاکی، دکتر زهرا مصطفوی فرزند حضرت امام خمینی(ره) و دبیرکل اتحادیه بین‌المللی سازمان‌های غیردولتی مدافع حقوق ملت فلسطین، حجت الاسلام والمسلمین محسن قمی معاون بین الملل دفتر مقام معظم رهبری، حسین شیخ الاسلام دبیرکل دبیرخانه کنفرانس حمایت از انتفاضه فلسطین، حجت الاسلام والمسلمین میثم امرودی، معاون فرهنگی اجتماعی شهردار تهران، دکتر مجتبی رحماندوست، رئیس فراکسیون فلسطین و مقاومت مجلس و دکتر ناصر سودانی سخنگوی این فراکسیون حضور داشتند.

زکزاکی در این مراسم گفت: استعمار انگلیس در نیجریه ۱۰۰ سال طول کشید و بعد از این مدت استعمارگران اروپایی سرزمین پهناور نیجریه را تجزیه کردند و شیوه ای که در آنجا حاکم کردند، مسیحیت با الگو برداری از فرهنگ غربی بود.

رهبر شیعیان نیجریه ادامه داد: مسلمانان در آنجا احساس می کردند چیزی را از دست داده اند و همه آرزویشان این بود به آنچه که از دست داده اند برگردند. چرا که قبل از آنکه استعمارگران حاکم بشوند و مسیحیت را تحمیل کنند، اسلام در آنجا حاکم بود.

وی در ادامه به اهمیت و نقش پیروزی انقلاب اسلامی در ایجاد دگرگونی بین ملتهای مسلمان به ویژه مردم نیجریه اشاره کرد و گفت: وقتی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) به پیروزی رسید، بیشترین مفاهیم انقلاب در نیجریه منتشر می شد، من آن زمان دانشجو بودم و آن زمان مکاتب فکری کمونیستی در بین دانشجویان رواج داشت، اما جالب اینجاست حتی کمونیست ها نسبت به شخصیت ایشان احترام قائل بودند.

شیخ زکزاکی ادامه داد: امام (ره) همان شخصیتی بود که توانایی تشکیل حکومت اسلامی را دارا بود و ما در حقیقت شیفته انقلاب اسلامی به رهبری ایشان شدیم.

وی تأکید کرد: ما بدون آنکه به مذهب ایشان توجهی داشته باشیم، خودمان را پیرو ایشان می دانستیم  و من در اولین گرامیداشت پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۹۸۰ به عنوان یک دانشجو به ایران آمدم.

رهبرشیعیان نیجریه گفت: در بازگشت به نیجریه آنچه که از شخصیت ایشان دریافت کردم را سعی کردم برای دانشجویان بازگو کنم. وقتی مردم متوجه شدند من از ایران بازگشتم صدها تن برای دیدار من آمدند، این نشان دهنده میزان اثر گذاری شخصیت امام(ره) در نیجریه بود. ما در ابتدا در نیجریه انگشت شمار بودیم ولی الان میلیون ها نفر هستیم که پیرو امام(ره) هستیم.

شیخ زکزاکی درخصوص برگزاری مراسم روز جهانی قدس در کشور نیجریه گفت: این مراسم ابتدا در دانشگاهها برگزار می شد. بعد تنها در یک شهر و سپس در شهرهای مختلف و اکنون در ۲۵ شهر نیجریه همزمان روز جهانی قدس گرامی داشته می شود.

وی در تشریح مراسم روز قدس سال گذشته در نیجریه که منجر به شهادت سه تن از فرزندانش شد، گفت: این مراسم سی و سومین سال روز جهانی قدس بود. اگر به شیوه حمله به شرکت کنندگان دقت کرده باشید این حملات درست شبیه حملاتی بود که صهیونیست ها به صفوف فلسطینی ها می کنند. اگر شیوه حملات تهاجم کنندگان را مقایسه کنید فقط از رنگ پوست سیاه ما متوجه خواهید شد که ما فلسطینی نیستیم. گویی که اسرائیلی ها به ما حمله می کردند.

وی افزود: یک تفاهم نامه امنیتی بین حکومت اسرائیل منعقد شده بود، حتی گلوله ها وسلاح هایی که آنها علیه تظاهرکنندگان استفاده کرده بودند سلاح های اسرائیلی بود. آنها از سلاح و گلوله استفاده می کنند اما سلاح ما علم و خرد و منطق است که پیروان زیادی را به خود جذب کرده است.