siebar
گزارش همایش«امام، فلسطین و مقاومت اسلامی»

همایش بین المللی «امام، فلسطین و مقاومت اسلامی»، صبح یکشنبه ۱۰ خرداد ماه ۹۴، با حضور دکتر زهرا مصطفوی، دبیر کل اتحادیه سازمان های غیردولتی مدافع فلسطین، حجت الاسلام والمسلمین میثم امرودی، معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران و معاون اتحادیه بین‌المللی سازمان‌های غیردولتی مدافع فلسطین و جمعی از اصحاب رسانه، در محل اتحادیه سازمان های غیردولتی مدافع فلسطین برگزارشد.

دکتر زهرا مصطفوی، دبیر کل اتحادیه سازمان های غیردولتی مدافع فلسطین

دکتر زهرا مصطفوی، دبیر کل اتحادیه سازمان های غیردولتی مدافع فلسطین، در ابتدای این نشست  گفت: ما معتقدیم که یک همایش علمی باید دارای مقالات علمی باشد، اما ما در این همایش کار علمی انجام نداده ایم و ۴۵۰ میهمانی که در این همایش حضور دارند مهمانانی هستند که برای مراسم رحلت امام (ره) به تهران سفر کرده اند و ما فکر کردیم مراسمی که در صحن حرم برگزار می شود، برای آنها کافی نیست و بهتر است سخنرانی های بیشتری داشته باشیم.

وی ادامه داد: از ۴۵۰ نفر مهمان حاضر در همایش فردا، ۳۰۰ نفر آنها، مهمانان خارجی شرکت کننده در مراسم ارتحال حضرت امام هستند، که از ۶۷ کشور جهان حضور می یابند و ۶۰ نفر از دانشجویان فلسطینی مقیم ایران، ۴۰ نفر از یمن و تعدادی از فرزندان ایثارگران و سپاه بدر عراق حضور دارند.

دبیر کل اتحادیه سازمان های غیردولتی مدافع فلسطین، اظهار داشت: ۳ نفر از مهمانان خارجی سخنرانی خواهند کرد. ۳ شاعر از فلسطین، یمن و انگلیس حضور دارند و سخنران افتتاحیه نیز خودم(زهرا مصطفوی) خواهد بود.
دکتر مصطفوی، درباره تاثیر افکار امام (ره) در مسئله مبارزه با فلسطین، گفت: من بیش از ۴ دهه در کنار امام(ره) بودم و به همه خصوصیات و توجهات ایشان توجه داشتم. آنچه می توانم به طور قاطع بگویم این است که حضرت امام (ره) اگر با رژیم پهلوی مبارزه و مقابله کردند به خاطر این خصوصیت بارز ایشان است که ظلم ستیز بودند و همین امر موجب شد که از ملت فلسطین حمایت کنند.

وی ادامه داد: هر کسی که در دنیا مورد ظلم قرار می گرفت امام(ره) وامصیبتا می گفتند، این جمله ویژه ایشان است و حمایت امام (ره) از ملت فلسطین نیز به دلیل ظلم مضاعف به آنها بود که هر جور ظلمی به این ملت شد و امام (ره) نیز بیشترین دفاع را کردند و در واقع اولویت سیاسی ایشان این بود که از ملت فلسطین دفاع کنند.

دبیر کل اتحادیه سازمان های غیردولتی مدافع فلسطین، درباره اینکه، خانواده حضرت امام (ره) درباره تحریف هایی که در خصوص تفکرات ایشان می شود واینکه گاها آقای هاشمی رفسنجانی، به موضوعی اشاره می کنند که گفته می شود نادرست است، اظهار داشت: هیاهویی که به راه افتاد به این دلیل بود که خواستند بگویند؛ آقای هاشمی دروغ می گوید و آقای هاشمی، آقایی کرد و شکایت نکرد.

 دکتر مصطفوی، در ادامه به مراسمی که هاشمی از آن سخن گفته بود، اشاره کرد و گفت: مادرم اکنون زنده نیست، من، پسرم، دخترم و خواهرم زنده هستیم، در مجلسی که آقای هاشمی آمدند، مادرم به ایشان گفتند که بیایند و در حضور من به ایشان گفتند که شما نمی خواهید برای ریاست جمهوری کاندید شوید؟ امام(ره) انقلاب را به دست شما سپردند و شماها می خواهید فرار کنید. عین همین جمله ها را مادر به ایشان گفت.

فرزند امام خمینی (ره) تصریح کرد: آقای هاشمی خیلی نجیب هستند و صبور. در سالهای مختلف به ایشان تهمت زده شد و ایشان ساکت بودند.

وی پیرامون این پرسش، که تفکر امام راحل در مبارزه با داعش چه می توانست باشد، اظهار داشت: قطعا ۳۰ سال پیش داعش وجود نداشت و من نیز جرات ندارم نظر خودم را به نام ایشان بگویم، اما برخورد و رفتار ایشان این بود که باید با ظالم مبارزه کرد و نباید با ظالم مماشات کرد. 
دبیر کل اتحادیه سازمان های غیردولتی مدافع فلسطین، ادامه داد: نظر من این است که اگر ایشان حضور داشتند مبارزه می کردند. از خصوصیات امام راحل ظلم ستیزی همراه با شجاعت است.
دکتر مصطفوی، در ادامه با اشاره به اهداف این همایش، گفت: تبیین افکار اندیشه حضرت امام خمینی در خصوص حقوق ملت فلسطین و مقاومت اسلامی از مهمترین اهداف این همایش خواهد بود.
وی با اشاره به دعوت از برخی شخصیت‌های کشوری و لشکری در این همایش،اظهار داشت: طبق دعوت‌نامه ارسال شد،ه برخی از مسئولین نیز در این همایش حاضر می‌شوند. تعدادی از فرزندان بسیجیان سپاه بدر نیز در این مراسم حضور دارند.

فرزند مکرمه امام خمینی (ره)، درپایان سخنان خود، با اشاره به بیانات «مقام معظم رهبری» گفت: امروز هرکسی به اختلاف سنی- سنی، سنی -شیعه و شیعه – شیعه دامن بزند، آب به آسیاب دشمن می ریزد؛ چرا که در این فضا رژیم صهیونیستی به بازسازی سیاسی خود می پردازد و لازم است مردم آگاه شوند و اجازه ندهند، جریان صهیونیسم که تنها منتفع شونده از اتفاقات اخیر است از این فضا بهره برداری کند.

حجت الاسلام والمسلمین میثم امرودی، معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران، درادامه این نشست خبری گفت: هر ساله جمعی از مهمانان خارجی از قاره ها و کشورهای مختلف برای شرکت در سالگرد رحلت امام(ره) به ایران سفر می‌کنند که امسال بیش از پنج هزار مهمان خارجی در این همایش بزرگ شرکت خواهند کرد.

وی با بیان اینکه در همایش بین‌المللی امام، فلسطین و مقاومت نیز ۴۵۰ مهمان خارجی شرکت کننده در سالگرد رحلت امام (ره) حضور خواهند داشت، ادامه داد: این مهمانان در برگیرنده شخصیت های علمی، فرهنگی و اصحاب قلم هستند که برخی از آن‌ها دیدگاه های خود و ارتباط با امام (ره) را نیز بازگو می‌کنند. 

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران، درباره اتحادیه بین المللی سازمان های غیر دولتی مدافع فلسطین اظهار داشت: این اتحادیه نزدیک به ۱۵ سال است که شکل گرفته است و تلاش داشته که نگاه امام(ره) در ارتباط با فلسطین را تبیین کند. سازمان های غیر دولتی ۳۵ کشور در این اتحادیه حضور دارند و این اتحادیه به صورت NGO اداره می‌شود. این سازمانهای غیر دولتی با یک بیانیه و اساسنامه مشترک حول محور فلسطین و دفاع از مردم مظلوم فلسطین دور هم جمع شده اند.

حجت الاسلام امرودی، ادامه داد: دبیرخانه این اتحادیه در تهران است و اکنون سه دوره است که خانم مصطفوی دبیرکلی این اتحادیه را بر عهده دارد. هر دو سال یکبار مجمع عمومی این اتحادیه برگزار می‌شود واین اتحادیه علاوه بر این، گردهمایی های سالانه ای نیز در کشورهای مختلف برگزار می‌کند و از طریق ابزارهای رسانه ای که در اختیار دارد پیام خود را به افکار عمومی منتقل می‌کند. 
معاون اتحادیه بین‌المللی سازمان‌های غیردولتی مدافع فلسطین، در پایان گفت: این سازمان کتابی به دو زبان عربی و انگلیسی منتشر کرده که در برگیرنده قطعنامه‌های بین‌المللی است که در راستای حمایت از مردم فلسطین صادر شده ولی همگی نقض شده است