siebar
گزارش همایش «فلسطین بیداری ملتها»

 

سخن نخست

امام از همان ابتدا، پیش از آغاز انقلاب و پس از آغاز آن، هنگام برپایی حکومت و تا هنگام رحلت به فلسطین و قدس توجه داشت. نه چالش‌های دوران انقلاب و نه چالش‌های دوران حکومت و نه هیچ کدام از خطرها و تهدیدهای بین­المللی و منطقه‌ای یک حرف از موضع امام درباره‌ی قضیه‌ی فلسطین، قدس و اسرائیل را تغییر نداد. ایشان معتقد بود مسئله‌ی فلسطین و قدس، یک مسئله‌ی اساسی، عقیدتی و استراتژیک است که سازش، تاکتیک و بازی را بر نمی‌تابد. همچنین امام خمینی (رضوان الله تعالی علیه) منادی دائمی وحدت، تقریب، همکاری، همبستگی و یک‌پارچگی مسلمانان و همچنین مستضعفان بود. و همیشه از جامعه‌ی ابراهیمی پیروان ادیان آسمانی صحبت می‌کرد. امام در این پایبندی صادق بود و هیچ کدام از توطئه‌ها در این پایبندی وی تغییری ایجاد نکرد.(سخنان سید حسن نصرالله در سالگرد ارتحال امام خمینی ـ ۱۳۹۱)

این سخنان از زبان کسی برآمد که با ارائه نسخه‌اي جديد، ذهنيت و عقلانيت منجمد عرب را دچار تحول كرد. او كه تنها سه دقيقه امام موسي صدر را پيش از غيبت سؤال‌برانگيزش ديده بود از او شنيده بود كه اسرائيل «شرّ مطلق است.»

پيش از ظهر روز ۶ آبان ۱۳۶۰ كه به همراه ياران خود در جنبش امل در جماران به حضور امام خميني شتافت از او شنيد كه:

«از آنجا كه منطقه در شرف يك نهضت اسلامي عمومي است، امريكا دست به طرح قضايايي زده است تا بتواند دست مردم بي‌پناه منطقه را از سرنوشتشان كوتاه كند و متأسفانه بعضي از دولتها هم او را كمك مي‌كنند، طرح سادات و فهد يكي است. بر فرض كه امريكا يك طرح صد در صد اسلامي ـ انساني بدهد، ما باور نمي‌كنيم كه آنها به نفع صلح و منافع ما گامي بردارند. اگر امريكا و اسرائيل «لااله الاالله» بگويند ما قبول نداريم، چرا كه آنها مي‌خواهند سر ما كلاه بگذارند. آنها كه صحبت از صلح مي‌كنند، مي‌خواهند منطقه را به جنگ بكشند...

مسئله‌اي كه مي‌خواهم اكيداً به شما تذكر دهم اين است كه اين معنا كه «نمي‌شود با قدرتهاي بزرگ طرف شد» را از گوشهايتان بيرون كنيد. شما بخواهيد، مي‌توانيد...»

و امروز به برکت سخنان آن پیر و مراد، حزب الله چنان شأن و مقامی پیدا کرده که بدون او معادلات منطقه و بخصوص شرایط استراتژیک لبنان قابل حل نیست.

حضور شخصیتی که سالها ملازم آن مرد بزرگ بوده و حالا برای شرکت در همایش «فلسطین بیداری ملتها» در بیروت حضور دارد برای مردم لبنان و اعضاء تشکیلاتی حزب الله غنیمتی است که شاید دیگر نصیبشان نشود.

مقدمه

بر اساس برنامه­های مصوب در دبیرخانه اتحادیه هر ساله می­بایست نشستی مرتبط با موضوع فلسطین و در راستای مبارزه با صهیونیسم بین­الملل توسط یکی از اعضاء اتحادیه در کشور متبوع برگزار تا طی آن هم نشست سالانه اتحادیه با حضور کلیه اعضا صورت پذیرد و هم برنامه­ای تبلیغی و تهیجی در حمایت از ملت فلسطین و جبهه مقاومت برگزار گردد.

خانم عفاف حکیم رئیس جمعیت زنان حزب­الله و مدیر مؤسسه «الجمعیه النسائیه للتکافل الاجتماعی» که یکی از اعضاء اتحادیه می­باشد میزبان برگزاری همایش «فلسطین؛ بیداری ملت­ها» و نشست سالانه اتحادیه در بیروت بود که طی روزهای ۳۰ و ۳۱ خرداد سالجاری (۱۹ و ۲۰ ژوئن ۲۰۱۲) برگزار گردید.

سفرنامه

پس از طی مسافتی دو و نیم ساعته هواپیمای حامل هیأت ایرانی به ریاست خانم دکتر زهرا مصطفوی، حجت­الاسلام امرودی، آقای رویوران، آقای سروش­نژاد، آقای علیرضا امرودی، آقای طه حسین و گروه رسانه­ای مؤسسه اطلاع­رسانی خاورمیانه وارد فرودگاه بیروت شد. آقای غضنفر رکن­آبادی سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان به همراه همسر و تعدادی از کارکنان سفارت جهت خیر مقدم به خانم مصطفوی و هیأت همراه در فرودگاه حاضر بود.

پس از استقبال رسمی، گروه جهت اسکان و استراحت راهی هتل الساحه شد.پس از صرف ناهار عصر روز دوشنبه(۲۹/۳/۹۱) بر اساس برنامه­ریزی­های قبلی، هیأت ایرانی به ریاست خانم مصطفوی از مؤسسات وابسته به حزب­الله شامل مؤسسه فرهنگی، آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، مؤسسه جانبازان(حمایت و نگهداری از جانبازان) و مؤسسه فرهنگی شهید(حمایت از خانواده شهدا) بازدید کردند.

در این دیدارها دبیر کل اتحادیه بین­المللی سازمان­های مدافع حقوق ملت فلسطین از نزدیک در جریان برنامه­ها و فعالیتهای مؤسسات مذکور قرار گرفتند.

ایشان در بازدید از مؤسسه فرهنگی امام خمینی خاطره­ای از دیدار اعضاء حزب­الله لبنان با حضرت امام خمینی (ره) نقل کردند.ایشان فرمودند: اوایل انقلاب اسلامی ایران، سید عباس موسوی و جمعی از اعضای مقاومت لبنان دیداری با حضرت امام در تهران داشتند که سید حسن نصرالله نیز که در آن زمان نوجوان کم سن و سال بود حضور داشت.بعد از انجام گفتگوها، امام راحل (ره) با اشاره به او که در گوشه­ای از مجلس ایستاده بود ودر خطاب به حضار فرمودند: «من در چشم­های این نوجوان نور می­بینم و آتیه­ی درخشانی مشاهده می­کنم.»

ذکتر مصطفوی در جریان بازدید از مؤسسه جانبازان (که وظیفه نگهداری و حمایت از جانبازان حزب­الله را بر عهده دارد) که تعدادی از جانبازان زن و مرد نیز در آن حضور داشتند پس از صحبت­های سوزناک یکی از جانبازان که فضایی معنوی را ایجاد کرد اظهار داشتند: شما جانبازان عزیز فرزندان امام خمینی(ره) هستید.

دکتر مصطفوی در زمان بازدید از مؤسسه شهید با مثبت ارزیابی کردن فعالیت­ها و برنامه­های این مجموعه بر ضرورت حمایت­های مادی و معنوی از خانواده­های شهدا و جانبازان تأکید کردند. 

صبح روز سه­شنبه(۳۰/۳/۹۱) در سالن مؤسسه رسالات در منطقه ضاحیه همایش «فلسطین صحوه الامم» با تلاوت آیاتی از قرآن کریم افتتاح گردید.پس از خوش­آمدگویی خانم عفاف حکیم و سخنانی در باب ضرورت مقاومت و موضوع فلسطین، دبیر کل اتحادیه به بیان سخنان خود پرداخت.

دکتر زهرا مصطفوی در این همایش که نمایندگان ۳۲ کشور از پنج قاره جهان نیز در آن حضور داشتند با اشاره به تأثیرات انقلاب ایران بر قیام‌های منطقه اظهار داشت: روح امام خمینی(ره) در موج حرکت‌های مردم در کشورهای فلسطین، لیبی، بحرین، تونس، مصر و لبنان دمیده شده و جریان بیداری اسلامی تحت‌تأثیر انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی سیلی محکمی بر نظام‌های عربی منطقه زده است.

خانم مصطفوی با اشاره به پیروزی‌های مقاومت در لبنان و فلسطین ادامه داد: موج بیداری اسلامی که در جای‌جای منطقه دیده می‌شود خود یکی از دستاوردهای مقاومت مردم فلسطین، غزه و لبنان است. وی گفت: جمهوری اسلامی ایران، دست از دفاع از حرکت‌های آزادی‌بخش و مقاومت منطقه برنخواهد داشت و رژیم صهیونیستی نیز به دشمنی و ستیز خود علیه جمهوری اسلامی ایران ادامه خواهد داد و دشمنی خود را پنهان نکرده است.

خانم مصطفوی با اشاره به اینکه کشورهای اسلامی به وضوح و روشنی از ویژگی‌های مقاومت مردم فلسطین به‌خصوص مردم غزه برخوردارند، ادامه داد: مقاومت مردم فلسطین و لبنان درحقیقت از اثرات انقلاب ایران و نتیجه رهبری حکیمانه آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب است که شجاعانه و مقتدرانه به حمایت از حزب‌الله لبنان و سایر جنبش‌های مقاومت پرداختند. دبیرکل اتحادیه بین‌المللی سازمان‌های مردم‌نهاد حامی فلسطین با تأکید بر اهمیت و حساسیت اوضاع کنونی منطقه تصریح کرد: مدعیان دروغین در نقش مروجان دمکراسی و در لباس دوست قصد ربایش حرکت‌های مردمی و سرقت انقلاب‌های منطقه را دارند.

وی در ادامه با بیان اینکه امام راحل شرایط کنونی منطقه را سالها قبل پیش­بینی کرده بود گفت: رژیم صهیونیستی در سراشیبی سقوط قرار دارد و پیروزی­های مقاومت در جنگ ۳۳ روزه، جنگ غزه و همچنین انفجارهای مکرر خط لوله انتقال گاز از مصر به اسرائیل توسط عشایر بدوی صحرای سینا گواه این مدعاست.

دبیرکل اتحادیه در ادامه این نشست سید حسن نصرالله را فرزند برومند امام خمینی و فخر عرب و عجم دانست و افزود ایشان موجب مباهات همه ما است.

دکتر زهرا مصطفوی فرزند امام خمینی (ره) در پایان سخنان خود در این کنفرانس خطاب به ملتهای مسلمان تصریح کرد من و شما بعنوان فرزندان نسبی و معنوی امام راحل می­بایست به اهتمام خاص او به وحدت مسلمین و پرهیز از تفرقه توجه داشته باشیم.

همچنین در حاشیه این همایش نمایشگاه عکسی با موضوع امام خمینی(ره) برپا شده بود که با حضور خانم دکتر مصطفوی افتتاح گردید.

در این نشست حجت‌الاسلام میثم امرودی دبیر همایش و معاون دبیرکل اتحادیه، مظلومیت فلسطینی‌ها و سنگینی جنایات صهیونیست‌ها را عامل تحرک ملت‌های عربی برای قیام علیه دیکتاتورها ارزیابی کرد. حجت‌الاسلام والمسلمین میثم امرودی با اعلام این مطلب افزود:

زمانی که بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره) با اعلام روز جهانی قدس تلاش داشت قضیه فلسطین و جبهه مقاومت علیه نظام سلطه را جهانی کند و به این ترتیب توده ملت‌ها را وارد مبارزه با اشغالگری رژیم غاصب صهیونیستی نماید کمتر کسی فکر می‌کرد روزی ملت‌های مسلمان منطقه به‌رغم خفقان حاکم بر خود از سوی نظام‌های دیکتاتور بتوانند چنین خروشان علیه این نظام‌ها وارد عمل شوند و آنان را سرنگون کنند.

وی به صدق وعده امام راحل در مورد منطقه اشاره کرد و با یادآوری نگاه امام خمینی(ره) به آینده منطقه افزود: فلسطین در نگاه امام، موتور محرکه قدرتمندی برای به حرکت در آوردن سیل خروشان ملت‌ها علیه استعمار و سلطه به‌حساب می‌آمد. نماینده شهردار تهران در امور فلسطین ادامه داد: اینک سه دهه از اعلام روز جهانی قدس از سوی امام راحل می‌گذرد و ما امروز در بیروت پایتخت مقاومت نظاره‌گر قیام و بیداری ملت‌های منطقه به همان سبک و سیاقی هستیم که امام وعده آن را داده بودند؛ بیداری‌ای که اساس و محور آن‌را فلسطین و قدس تشکیل می‌دهد.وی هشدار داد: این پیروزی بزرگ ملت‌ها از یک‌سو و خطرهای متوجه آن از سوی دیگر، ما مسلمانان را به تعبیر معظم له در یک پیچ تاریخی بزرگ قرارداده است. امرودی افزود: برای عبور سالم از این پیچ بزرگ تاریخی، مقاومت جمهوری اسلامی ایران در سه دهه اخیر در برابر کید دشمنان داخلی و خارجی می‌تواند الگوی مناسبی برای ملت‌های منطقه باشد.

شیخ نعیم قاسم معاون دبیرکل حزب الله لبنان نیز در سخنانی فلسطین را شاخصی برای حرکت صحیح  دولتها ، گروهها و اشخاص سیاسی عنوان کرد و افزود : اشتباه است که فکر کنیم  اسرائیل تنها سرزمین فلسطین را اشغال کرده بلکه این رژیم تهدیدی به معنای واقعی کلمه برای کشورهای عربی واسلامی است .

وی در ادامه افزود : رژیم صهیونیستی از سرزمینهای اشغالی فلسطین به عنوان پایگاهی جهت اشغال کل منطقه و گسترش نفوذ خود به سایر نقاط جهان استفاده می کند .

وی تاکید کرد : فلسطین متعلق به فلسطینیان بوده و خواهد بود  و طرح ترسیم شده صهیونیستها در منطقه، سیطره اسرائیل بر جهان اسلام و همچنین اشغال اراضی بیشتری از مسلمانان است .

شیخ نعیم قاسم ادامه داد : دشمن صهیونیستی و جهان غرب همواره از وجود مقاومت که تنها گزینه مقابله با اسرائیل است انتقاد می کنند و این در حالی است که مقاومت همچنان زنده خواهد بود و برای هرگونه رویارویی آمادگی دارد .

وی افزود : هیچ راه حل سیاسی برای قضیه فلسطین وجود ندارد و تنها راه حل گزینه مقاومت است . 

حاج ابوعماد الرفاعی نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در لبنان نیز که در این همایش شرکت کرده بود گفت: تجاوزات مستمر دشمن صهیونیستی علیه مردم بی گناه فلسطین اعم از یهودی سازی قدس، کوچ اجبار ساکنان بومی، غصب بیشتر زمینهای فلسطینان، اقدامات سرکوبگرانه علیه اسیران در بند و بازداشت شدگان، جلوگیری از بازگشت آوارگان به میهنشان و دیگر مسائل فلسطین همه و همه با دسیسه چینی و توطئه حساب شده بین المللی صورت می گیرد.

رفاعی افزود:تشکیلات خودگردان فلسطین به شرط بندی بر روی گزینه مذاکرات سازش با دشمن صهیونیستی اصرار دارد با وجود اینکه صهیونیستها جنایات متعددی را علیه مردم فلسطین مرتکب شده اند و این اصرار بیانگر میزان دهن کجی تشکیلات خودگردان به جان و مال مردم فلسطین است.

وی از سیاست هماهنگی امنیتی تشکیلات ابومازن با دشمن صهیونیستی و تحت پیگرد قرار دادن برخی از فرزندان ملت فلسطین در کرانه باختری توسط عناصر دستگاه اطلاعاتی و امنیتی تشکیلات رام الله شدیدا انتقاد کرد.

به گفته نماینده جنبش جهاد اسلامی در لبنان ، انقلاب های ملت های عرب نباید فلسطین را از ذهن و فکر ملتها بیاندازد زیرا تا زمانی که اسرائیل سرزمین فلسطین را در اشغال دارد هرگز این ملت ها از وابستگی به غرب آزاد نخواهند شد.

رفاعی تاکید کرد: خیزش ها و قیام های امت های عربی و چشم دوختن آنها به آزادی و تحقق عدالت در کشورهایشان نباید مسئله فلسطین را از برنامه های ملت ها کنار بزند زیرا تا زمانی که اسرائیل خاری در گلوی همه مردم منطقه و جهان باشد این ملت ها از وابستگی و سلطه قدرت های غربی آزاد نمی شوند.به گفته نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در لبنان بی شک فلسطین باید در قلب همه ملت های عربی و اسلامی باقی بماند و قداست و جایگاه استراتژی ووجودی آن باید بدور ازهر گونه کشمکش ها و دعواها واز هرموضوع داخلی در هرجایی از کشورمان بیشتر باشد.

در ادامه برنامه­ های اولین روز همایش عصر روز سه­شنبه اولین نشست اتحادیه در سالن کنفرانس هتل الساحه برگزار گردید.

 

شامگاه سه­شنبه (۳۰/۳/۹۱) سفارت ایران در لبنان میزبان بانوان فعال لبنانی بود که جهت دیدار با خانم دکتر مصطفوی به  آنجا آمده بودند.

در این جلسه که همسر سفیر ایران میزبان آن بود و به گفته وی این بانوان با اشتیاق جهت این دیدار در محل سفارت ایران حاضر شده بودند، ابتدا خانم عفاف حکیم به معرفی دکتر زهرا مصطفوی دبیر کل اتحادیه بین­المللی سازمان­های مدافع حقوق ملت فلسطین پرداخت و سپس ایشان به ایراد سخنانی در باب سیره حضرت امام(ره) و خاطراتی از ایشان پرداختند. در پایان بانوان لبنانی حاضر در جلسه که در عرصه­های مختلف فعال بودند به ارائه دیدگاه­های خود پرداخته و سؤالاتی را از ایشان پرسیده و فرزند امام راحل به آنان پاسخ گفتند. 

روز چهارشنبه(۳۱/۳/۹۱) در ادامه برنامه­های همایش، نشست دوم اتحادیه با حضور سرکار خانم دکتر مصطفوی با موضوع بایکوت محصولات صهیونیستی پیگیری و در عصر همین روز نشست پایانی با قرائت بیانیه برگزار گردید.

در بیانیه پایانی همایش فلسطین، بیداری ملت­ها، شرکت­کنندگان تاکید کردند که دشمن اصلی امت اسلامی و همچنین تمام ملت­های منطقه، رژیم صهیونیستی است.

بر اساس این بیانیه، رژیم صهیونیستی فلسطین را اشغال کرده است و ضرورت دارد که مساله فلسطین، مساله اصلی جوامع اسلامی و عربی شود تا بتوان در مقابل اشغالگری صهیونیست­ها ایستاد.

در این بیانیه از تمام آزادگان جهان خواسته شده که دست یاری در تمام زمینه­ها به سوی ملت فلسطین دراز کنند و با حمایت از حقوق مشروع آنها، جلو شهرک سازی­های رو به افزایش رژیم صهیونیستی و تعدی­های پیاپی آنها را بگیرند.

شرکت­کنندگان همچنین با تاکید بر اهتمام به مساله اسرای فلسطینی در بند رژیم صهیونیستی، از امت اسلامی خواسته­اند که علیه طرح­های خبیثانه­ای که در راستای ایجاد تفرقه­های طایفه­ای و مذهبی و نژادی است، هوشیاری خود را حفظ کنند.

شرکت­کنندگان در این همایش از رسانه­های عربی و اسلامی به شکل ویژه و از تمام رسانه­های بین­المللی خواسته­اند که به وظایف خود در قبال افشاء جنایات رژیم صهیونیستی در قبال مردم بی­پناه فلسطین عمل کرده و در خصوص مساله یهودی­سازی قدس و تعدی به مسجد الاقصی حس مسئولیت پذیری خود را حفظ کنند.

 

ظهر روز چهارشنبه (۳۱/۳/۹۱) اعضاء اتحادیه بین­المللی سازمانهای مدافع حقوق ملت فسطین فلسطين که از كشورهاي مختلف اروپايي، آفريقايي، آسيايي و آمريكايي مي‌باشند در محل سفارت كشورمان در لبنان با آقای غضنفر ركن‌آبادي سفير جمهوري اسلامي ايران ديدار كردند.

دو حاخام يهودي ضدصهيونيست حاضر در اين جلسه با تقدير از اعطاء آزادي‌هاي مذهبي و اجتماعي به يهوديان و ديگر اقليتهاي مذهبي در نظام سياسي جمهوري اسلامي ايران و اعطاء كرسي مجلس شوراي اسلامي به نمايندگان آنها، اظهار داشتند: “ما بر اساس آنچه از عملكرد ايران در داخل و خارج كشور ديده‌ايم، به اين باور و اطمينان رسيده‌ايم كه يكي از مهمترين اصول مترقي جمهوري اسلامي ايران، حمايت واقعي از مظلومان و مستضعفان جهان از همه اديان و طوائف مي‌باشد.”

اين افراد همچنين با اشاره به طرح عادلانه جمهوري اسلامي ايران براي حل مسأله فلسطين مبني بر برگزاري انتخابات عمومي با مشاركت مردم اصلي آن اعم از مسلمان، مسيحي و يهودي، نقش و تلاش سازنده جمهوري اسلامي ايران درداخل و خارج از ايران درجهت تحقق عدالت و اقدام عملي آن نسبت به حمايت از مسلمانان، مسيحيان و يهودياني كه جزء مردم اصلي سرزمين فلسطين محسوب مي‌شوند را نمونه بي‌نظير حق‌طلبي در جهان برشمردند.

در اين ديدار، سفير كشورمان نيز تصريح كرد: “انقلاب اسلامي ايران از ابتداي پيروزي، دفاع آرمان فلسطين و ايستادگي سرسختانه در مقابل تجاوزگري‌هاي رژيم صهيونيستي را سرلوحه اهداف و برنامه‌هاي خود قرار داده و هرگز دست از اين آرمان مقدس نخواهد كشيد.”

وي همچنين هوشياري ملتهاي آزاده جهان از همه طوايف و اديان را عامل مهمي در مسير خنثي نمودن طرح‌ها و توطئه‌هاي رژيم صهيونيستي و حاميان شكست خورده آن توصيف نمود.

روز پنج­شنبه(۱/۴/۹۱) شرکت­کنندگان در همایش به همراه سرکار خانم دکتر زهرا مصطفوی از موزه ملیتا که یکی از مقرهای سربازان حزب الله در جنگ با اسرائیل بوده است بازدید کردند. 

اعضاء اتحادیه سپس با حضور بر مزار شیخ راغب حرب شیخ الشهدای مقاومت اسلامی لبنان و از سران حزب­الله بر مقام شامخ این شهید ادای احترام کردند.

روز جمعه(۲/۴/۹۱) خانم مصطفوی به همراه اعضاء اتحادیه با حضور بر مزار شهدای مقاومت در ضاحیه بر مقام شهدای مقاومت بویژه شهید عماد مغنیه ادای احترام کردند. در این برنامه مادر شهید عماد مغنیه نیز حضور داشت. 

بعد از ادای احترام به شهدای مقاومت گروه با حضور در الجمعیه النسائیه للتکافل الاجتماعی از این مجموعه بازدید کردند.در این دیدار خانم عفاف حکیم ضمن تشکر از حضور خانم مصطفوی در بیروت جهت شرکت در همایش فلسطین بیداری ملتها، از ایشان و کلیه اعضا تقدیر کردند.

در ادامه برنامه­های خانم مصطفوی در بیروت ایشان در منزل سیدیاسر موسوی فرزند شهید حجت­الاسلام والمسلمین سیدعباس موسوی حاضر شد و با خانواده و نزدیکان دبیرکل سابق حزب الله دیدار کرد.

در پایان این دیدار، سید یاسر موسوی مجموعه­ای از فیلم­های مستند از شهید سیدعباس موسوی، لوح تقدیر و یک قاب عکس که شهید موسوی و مرحوم سیداحمد خمینی در کنار هم نشسته بودند، به دختر امام(ره) تقدیم کرد.