siebar
فلسطین وظیفه ملتها

مقدمه:

همزمان با شصت و یکمین سالگرد تشکیل رژیم جعلی اسراییل اتحادیه سازمان‌های غیردولتی حامی ملت فلسطین همایشی دو روزه را با هدف ایجاد وحدت و همدلی در میان ملت مظلوم فلسطین و ملت ایران برگزار کرد. این گردهمایی در روزهای ۲۷ و ۲۸ اردیبهشت ماه و در دو بخش نشست داخلی اعضای اتحادیه (نشست چهارم) و «همایش فلسطین وظیفة ملت‌ها» برگزار گردید. اتحادیه بین‌المللی سازمان‌های غیردولتی حامی حقوق ملت فلسطین که در سال ۲۰۰۱ با حضور ۳۶ سازمان غیردولتی شکل گرفت و جلسه تأسیس آن در سال ۲۰۰۳ تشکیل و در سال ۲۰۰۴ اساسنامه‌اش تصویب شد، در نشست چهارم خود راهکارهای افزایش همکاری‌ها و فعالیت‌های مشترک برای حمایت از ملت مظلوم فلسطین را مورد بررسی قرار داد. همچنین بررسی و طرح مسئلة تفاوت یهودیت با صهیونیسم، ارتباط تنگاتنگ با سازمان‌های غیردولتی مرتبط در داخل و خارج از کشور و تقویت سازمانهای ضعیف‌تر، کسب مقام مشورتی در سازمان ملل و پیگیری مسئله، تحریم رژیم‌صهیونیستی از مسائل مطرح شده در نشست چهارم بود.

در همایش «فلسطین وظیفة ملت‌ها» نیز که به همت اعضای مؤسس اتحادیه و با مساعدت مسئوولان کمیتة‌ امداد امام خمینی در مجتمع فرهنگی اداری ولایت کمیتة امداد برگزار شد، راهکارهای عملی تحریم رژیم‌صهیونیستی، چگونگی حمایت از انجمن‌های غیردولتی حامی ملت مظلوم فلسطین و ابزارهای انجمن‌های غیردولتی برای افشای جنایت‌های رژیم‌صهیونیستی و استفاده ابزاری کشورهای صهیونیسم از واژة دمکراسی مورد بررسی قرار گرفت.

این همایش با حضور و سخنرانی دکتر لاریجانی؛ ریاست محترم مجلس شورای اسلامی، سرکار خانم زهرا مصطفوی فرزند امام راحل و دبیر کل اتحادیه، اعضا و میهمانان خارجی اتحادیه و مسئوولان کمیتة‌ امداد کار خود را پی گرفت و با ارائه مقالاتی از سوی صاحب‌نظران و کارشناسان مسألة فلسطین به تبیین مسائل مربوطه پرداخت.

این همایش با سخنرانی آقای رحیم پورازغدی که سخنان وی مورد استقبال مدعوین و میهمانان قرار گرفت، به کار خود پایان داد. 

نشست چهارم اتحادیه صبح و عصر روز ۲۷ اردیبهشت

نشست چهارم اتحادیة بین‌المللی سازمان‌های غیردولتی حامی ملت فلسطین در روز ۲۷ اردیبهشت ۱۳۸۸ در تهران و در مهمانسرای کمیتة امداد امام خمینی تشکیل شد.

اعضای شرکت‌کننده در نشست چهارم اتحادیه عبارتند از:

سرکار خانم زهرا مصطفوی (دبیر کل اتحادیه)

امام محمد العاصي (مؤسسه انديشه اسلامي معاصر واشنگتن)

شيخ ابراهيم الزاكزاكي (نهضت اسلامي نيجريه)

امام احمد قاسم (كنوانسيون اتحاد اسلامي آفريقاي جنوبي)

خانم عفاف حكيم (شبكه زنان لبنان)

عبدالله حسيني (مركز اسلامي آفريقاي جنوبي)

خانم رانيه ماضي (مركز فوريتهاي فلسطين)

عباس پنجواني (مركز انديشه هاي نو لندن)

مسعود شجره (كميسيون حقوق بشر اسلامي لندن)

مجتبي رحماندوست (جمعيت دفاع از ملت فلسطين)

حاخام اهارون كوهن (مركز ضدصهيونيستي ناتوري كارتا)

حاخام ديويد وايس ( "        "         "         "        "       " )

حاخام ویلیام وبرمن ("        "        "        "        "        "  )

جورج جبور (انجمن عربي ضد نژادپرستي)

شيخ حسين معتوق (ائتلاف اسلامي ملي كويت)

مجتهد هاشم (مؤسسه نداي مردم فلسطين اندونزي)

احمد سروش‌نژاد (مؤسسه تحقيقات وپژوهشهاي علمي سياسي ندا)

خانم نواب صفوي (مؤسسه فرهنگي نواب صفوي)

حجت‌الاسلام و المسلمین امرودی (دبیر همایش)

شرح جلسه:
نشست، صبح یکشنبه در ساعت ۹:۳۰ با نوای قرآن کریم آغاز  به کار کرد. پس از گزارش حجت‌‌الاسلام امرودی به عنوان دبیر اجرایی نشست هیئت رییسه توسط اعضای اتحادیه انتخاب شد. پس از تصویب دستور کار خانم زهرا مصطفوی دبیرکل اتحادیه در نشست مقدماتی ابراز امیدواری کرد که پنجمین نشست اعضای اتحادیه نتایج و ثمرات پر خیر و برکتی داشته باشد و به آرمان عدالت‌طلبی و کمک به مظلومان فلسطینی، کمکی هرچند اندک بنماید.وی همچنین اظهار داشت: دبیرخانه این اتحادیه در دو سال اخیر برای ثبت اتحادیه در داخل و خارج از کشور به عنوان یک NGO فعال اقداماتی را انجام داد که با مشکلات عدیده ای روبروگردید اما  خوشبختانه با تلاش بسیار رفع و نتایج آن طی دو ماه آینده به اطلاع اعضا خواهد رسید. وی افزود: در این مدت دبیرخانه رایزنی‌های گسترده‌ای را برای تأمین مالی و اقدامات حمایتی از ملت فلسطین انجام داده و توانسته است ضمن حفظ استقلال و بدون وابستگی به نهادهای دولتی، منابع مالی مطمئنی را فراهم آورد که بدون شک برای پیشبرد اهداف اتحادیه و اجرای طرح‌ها و پژوهش‌ها، نقشی اساسی ایفا خواهد کرد.دکتر مصطفوی در این سخنرانی به فعالیت‌های دوسال اخیر اتحادیه یاد شده پرداخت و از ضعف‌ها و قوت‌های سازمان بین‌المللی تحت مدیریتش گفت. در این نشست اعضاء به صورت مختصر به شرح فعالیتهای دوسال گذشته و گزارش کارهای صورت گرفته خود پرداختند.

اکثریت موارد اشاره شده توسط اعضاء شامل موارد زیر می‌شد:

- برگزاری تظاهرات در شهرها و کشورهای مبدأ با هدف حمایت از مردم فلسطین

- بررسی روند تحریم همه جانبه رژیم صهیونیستی

- برگزاری کنفرانس و نشست با موضوع فلسطین

- آموزش و ترویج فرهنگ حمایت ار مردم فلسطین

- بررسی حضور و مشارکت اعضاء در کنفرانس‌ها، نشست‌ها و فعالیت‌های مربوطه

- بررسی فعالیت ها در جنگ ۲۲ روزه علیه مردم مظلوم غزه و جنگ ۳۳ روزه لبنان

و...

در جلسه عصر نیز پیش‌نویس فعالیت‌ها و پیشنهادهای جدید مورد بحث قرار گرفت.

انتشار کتاب با آرم اتحادیه،انتخاب و استفاده از سمبل اتحادیه برای راهپیمایی‌ها و تجمع‌ها، ایجاد شبکه‌ی گسترده میان اعضاء، ایجاد وب‌سایت و کمک به تأسیس سازمان‌های مشابه در سراسر دنیا چاپ پوستر و برگزاری نمایشگاه‌های مختلف با آرم متحد‌الشکل، برگزاری کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی و فستیوال فیلم از پیشنهادات بررسی شده در نشست بود. پس ازآن بحث‌هایی پیرامون شرایط ثبت اتحادیه در کشورهای مختلف، برگزاری هفتة‌ تحریم، پیگیری مسائل حقوقی و نهایتاً تصمیم برای ایجاد کمیته پیگیری صورت گرفت. همچنین در انتخابات صورت گرفته، خانم دکتر مصطفوی با رأی قاطع تمام اعضاء برای ۴ سال دیگر به عنوان دبیر کل اتحادیه انتخاب شدند.

 همایش «فلسطین وظیفه ملت‌ها»- صبح و عصر روز ۲۸ اردیبهشت

همایش «فلسطین وظیفة ملت‌ها» همزمان با شصت و یکمین سالگرد تأسیس رژیم جعلی اسراییل به همت اتحادیة بین‌المللی سازمان‌های غیردولتی حامی ملت فلسطین و با مساعدت و همکاری کمیته امداد امام خمینی با هدف حمایت از ملت مظلوم فلسطین و بررسی راهکارهای عملی دستیابی به این هدف در تاریخ ۲۸ اردیبهشت در تهران برگزار گردید.

در این همایش که در خصوص توسعة راههای حمایت از مردم فلسطین و انسجام بیشتر سازمان‌های غیردولتی تبادل نظر شد اعضای اتحادیه سازمان‌های غیردولتی حامی ملت فلسطین و میهمانان خارجی این اتحادیه، آقای دکتر لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، سرکار خانم زهرا مصطفوی، دبیر کل اتحادیه، آقای انواری سرپرست کمیته امداد امام خمینی، و تعدادی دیگر از میهمانان داخلی و خارجی شرکت داشتند.

اهداف همایش

تحریم کالاهای اسراییلی

بررسی روند و تقویت دمکراسی

حمایت از ملت مظلوم فلسطین

برنامه‌های همایش

افتتاحیه

موضوع تحریم     

نقش سازمانهای غیر دولتی

تقویت دموکراسی

اختتامیه

شرح جلسه:

جلسه با قرائت آیاتی از کلام‌الله مجید و سرود جمهوری اسلامی ایران آغاز شد. پس از آن حجت‌‌الاسلام امرودی به عنوان دبیر همایش و معاون اجرایی دبیر کل اتحادیه دقایقی به ارائه گزارش پیرامون تشکیلات و فعالیت‌های اتحادیه پرداخت.

در جریان نشست، اعضاء به ارائة نظرات خود پرداختند که در اینجا به خلاصه سخنان برخی از آنها اشاره می‌شود:

دکتر زهرا مصطفوی دبیر کل اتحادیه ضمن تسلیت رحلت مرجع عاليقدر حضرت آيت الله بهجت اظهار داشت: حضور ميهمانان مختلف از دورترين نقاط دنيا در اين همايش تصويرگر همبستگي ملت‌ها، صرف‌نظر از همة قيد و بندهاي اعتقادي، زبان، نژاد، رنگ و فرهنگ ها در حمايت از فلسطيني‌هاست. او همچنین اضافه کرد: راهي جز حمايت از ستمديده در برابر ستمگر وجود ندارد و از مبارزه جدي و قاطع و همه‌جانبه و فراگير براي ريشه كن كردن اين غده سرطاني گريزي نيست.

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن حضور در نشست «فلسطین وظیفه ملتها» گفت: طرح جدید آمریکا بدتر از آناپولیس است. ایشان ضمن تسلیت رحلت آیت‌الله بهجت افزود: این توقع نابجا از مسلمانان است که ابتدا باید رژیم صهیونیستی را به رسمیت بشناسند تا در گام بعدی مسائل را حل کند در حالی که اصل این رژیم جعلی است.

شیخ «ابراهیم الزاکزاکی» رييس نهضت اسلامي نيجريه نیز با بيان اينكه اسراييل آينده‌اي بسيار تاريك و محكوم به فنا دارد، گفت: ما نمي‌گذاريم دو كشور اسراييل و فلسطين در يك سرزمين شكل بگيرد. ما بايد يك جنبش مشاركتي غير دولتي را در كنار مقاومت اسلامي مردم فلسطين داشته باشيم. اسراييل هنوز نتوانسته است توانمندي‌هاي حماس و حزب‌الله را تحت‌الشعاع قرار دهد.

«آهارون کوهن» از جنبش ناتوری کارتای لندن در بخشی از سخنانش اعلام کرد: از همان ابتدا صهيونيسم رنج بسياري در جهان بخصوص بر ملت فلسطين تحميل كرده و هدف ما اين است كه در جهان معلوم شود كه يهوديت كاملا جدا از صهيونيسم است. كوهن با اعلام اعلاميه‌ي بالفور به عنوان يك خيانت، افزود: اين اعلاميه زنجيره‌اي از جرم، جنايت و خونريزي را به وجود آورده است و ما به عنوان مردان خدا مي‌خواهيم اين رژيم ساقط شود همانطور كه آپارتايد در آفريقا ساقط شد.
خانم «عفاف حکیم» از شاخه زنان حزب الله نیز با بیان اینکه مقاومت اسلامی توانست اسراییل را بر زمین بکوبد گفت: همه ملت‌ها می توانند تا حد امکان به تحریم اسراییل کمک کنند. اكنون اين سوال مطرح مي‌شود كه آيا ملت‌ها و امت‌هاي اسلامي مي‌توانند كاري انجام دهند؟ پاسخ اين سوال مثبت است. همه افراد مي‌توانند در تحريم جهاني عليه رژيم صهيونيستي گام بردارند، مقاومت اسلامي در سال ۲۰۰۰ موجب آزادي سرزمين‌هاي فلسطيني است و اقدامات آنها در سال ۲۰۰۶ و مقابله گروه‌هاي فلسطيني با اين رژيم را مي توان نام برد.

«احمد قاسم» عضو كنوانسيون اتحاد اسلامي آفريقاي جنوبي و دیگر سخنران نشست گفت: كمك‌هاي انسان‌دوستانه نمي‌تواند جايگزين حقوق ملت فلسطين شود وی ادامه داد:یادمان باشد اسراییل عضو سازمان ملل است و مجمع عمومی باید تصمیم بگیرد اسرائیل را از این سازمان بیرون کند.

«مسعود شجره» رييس كمييسيون حقوق بشر اسلامي لندن گفت: حقوقدانان ما بايد در زمينة غزه و جنايت‌هاي جنگي رژيم صهيونيستي يك اقدام قانوني جدي انجام دهند و ما بايد براي اين كار امكان دسترسي به شواهد و قرائن را براي آن‌ها فراهم كنيم.

«امام العاصی» امام جمعه واشنگتن اظهار داشت: صهیونیسم یک مساله نیست بلکه به معنی دشمن آن هم دشمن واقعی است و چگونه می‌توان با دشمنی که معنی آن برابر با مرگ است مذاکره کرد.

او از اعضای اتحادیه بین المللی سازمان های مردم نهاد حامی فلسطین خواست تا لیستی از جنایتکاران صهیونیست تهیه کنند و بانک اطلاعاتی در این زمینه داشته باشند و بررسی آن را در دادگاههای بین‌المللی مورد توجه قرار دهند

«ناصر پورحسن» کارشناس ارشد «موسسه ندا» با بيان اين كه امكان تحريم رژيم صهيونيستي از طريق ابزار بين‌المللي وجود ندارد گفت: اين رژيم را تنها مي‌توان از راه بايكوت مورد فشار قرار داد زيرا اقدامات بايكوت در حوزه سياست خارجي كشورها قرار نمي گيرد بلكه توسط سازمان‌هاي غيردولتي مي‌تواند اعمال شود البته در اين راه نيازمند يك سياست هوشمندانه است كه در واقع يك بايكوت هوشمندانه در زمان و مكاني خاص درباره كالاي خاص اعمال مي شود.

علاوه بر افراد فوق آقایان «حسین انواری» سرپرست محترم کمیته امداد، «عبدالله حسینی» از مرکز اسلامی آفریقای جنوبی، «حسین رویوران» کارشناس مسائل فلسطین، خانم «رانیه ماضی» از مرکز فوریت‌های فلسطین- ژنو، «حمید احمدی» از دانشگاه تهران، علی امیدی از دانشگاه اصفهان، «عباس پنجوانی» محقق تحریم کالاهای صهیونیستی و رییس مرکز اندیشه های نو لندن و تنی دیگر به ایراد سخن پیرامون قضیه فلسطین پرداختند.
جلسه اختتامیه نیز به سخنرانی دکتر رحیم پورازغدی مزین شد. گفتنی است که بسیاری از مدعوین خارجی ضمن تحسین و تقدیر از سخنان آقای پور ازغدی در جستجوی متن سخنرانی ایشان برای انتشار در کشورهای خود بودند.

یادآور می‌شود در پایان همایش اعضای اتحادیه با تشکیل جلسه داخلی، اعضای کمیته‌ای مشورتی را برای پیگیری مصوبات نشست، تصمیم‌گیری در خصوص روند ثبت اتحادیه، بررسی ساختار تشکیلاتی و ... انتخاب کردند