siebar
گزارش همایش هند

گزارش سفر به هند

خانم دكتر زهرا مصطفوي دختر گرامي حضرت امام خميني(ره)

به شهر بوپال

روز جمعه مورخ ۱۷ خرداد ۱۳۸۸مقارن با ۷ ژوئن ۲۰۰۹ ميلادي سركار خانم دكتر زهرا مصطفوي دبير كل محترم جمعيت دفاع از فلسطين و رئيس بخش فلسفه دانشگاه تهران و هيأت همراه، طبق دعوت قبلي جهت شركت در سمينار  سيرت حضرت فاطمه زهرا(س) به شهر بوپال عزيمت نمودند.

هيأت اعزامي پس از ورود به شهر بوپال در فرودگاه اين شهر مورد استقبال ميزبانان همايش وعده قابل توجهي از زنان و ديگر شخصيت هاي فرهنگي، مذهبي از جمله حضرت حجت الااسلام والمسلمين جناب آقاي سيد كلب جواد نقوي، حجت الاسلام جناب سيد مناظر نقوي مدير محترم الجواد فانديشن و جناب آقاي منظر بوپالي و غيره قرار گرفتند.

 

۱ـ شركت در سمينار «سيرت حضرت فاطمه»

هيأت اعزامي پس از ورود به شهر بوپال پس از توقف مختصر در منزل آقاي منظر بوپالي كه ميزبان اين همايش بودند به طرف محل برگزاري همايش عزيمت نمودند.

در اين همايش باشكوه كه با حضور سروزير ايالت مادهياپرادش دكتر بال رام جهاكر (DR. Balram Jhakar) برگزار شد عده قابل توجهي از شخصيت هاي علمي، فرهنگي و دانشگاهي حضور داشتند.

اين جلسه كه با تلاوت آياتي از قرآن كريم آغاز شد ميزبان جلسه از تشريف فرمايي دختر گرامي بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران حضرت آيت الله العظمي امام خميني(ره) و هيأت همراه تشكر و قدرداني نمود و هدايايي را به دختر گرامي حضرت امام و هيأت محترم اعزامي تقديم نمودند.

در آغاز جلسه تعدادي از سخنرانان كه از شخصيت هاي سياسي، اجتماعي و فرهنگي ايالت بودند در سخنان خود ضمن خيرمقدم به دختر گرامي حضرت امام(ره) در سخنان خود ضمن خير مقدم به دختر گرامي حضرت امام(ره) سخناني دربارة سيرت حضرت فاطمه زهرا(س) بيان نمودند.

در ادامه برنامه دبير همايش سيرت حضرت فاطمه زهرا(س) از خانم دكتر مصطفوي درخواست كرد با سخنان ارزشمند خود كه طنين انداز پيام بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران شود و جمع حاضر را مستفيض گرداند.

خانم دكتر مصطفوي در آغاز سخنان خود از مسئولين برگزار كننده همايش و ميهمانان و شركت كنندگان تشكر كرد و اظهار داشت: سرزمين هند مبارزات شخصيت بزرگي چون مهاتما گاندي كه پرچمدار مبارزه با ظلم و ستم و استيلاي بيگانگان بر اين سرزمين بوده است را فراموش نخواهد كرد او با مجاهدت هاي تاريخي خود استقلال را به سرزمين هند ارزاني بخشيد.

مشابهت هاي زيادي در مبارزات مهاتماگاندي با امام خميني(ره) وجود دارد كه يكي از برجسته ترين ويژگيها در هر دو رهبر بزرگ ظلم ستيزي و عدالت خواهي آنها بوده است.

ايشان در ادامه افزود: اين ايام با چند پديده تقارن پيدا كرد، ميلاد پربركت حضور زهرا(س) و ميلاد حضرت امام خميني(ره) كه در همين روز متولد شد را تبريك عرض مي كنم و اين روز كه در ايران به عنوان روز زن و روز مادر انتخاب شد و در ايران همه ساله چنين روزي را گرامي مي دارند و ما اين روز را به همه خانمها تبريك عرض مي‌كنيم و اميدواريم كه خانمها خودشان را باور داشته باشند و بتوانند در صحنه هاي مختلف پيشرفت كنند.

سركار خانم مصطفوي در ادامه گفت: حضرت زهرا(س) نه تنها در بين شيعيان بلكه در بين همه مسلمانان جايگاه ويژه اي دارد، بانويي كه پيامبر بر دست او بوسه زد و براي ورود به خانه او از او اجازه مي گرفت بانويي كه در نهايت سادگي زندگي كرد و تا نهايت عظمت اوج گرفت، به گونه اي كه فرد اَتَم آن در خلقت و فرد اكمل آن بشمار مي رفت.

دربارة آن حضرت گفته شد اگر ايشان مرد بود بجاي رسول الله (ص) مي نشست، و معجزه بزرگ حضرت محمد(ص) محسوب مي شد.

 

ايشان در بخش ديگري گفت: آن حضرت با همان دستاني كه روزها به فضه كمك مي‌كرد شبها به درگاه خدا راز و نياز مي كرد و با همان دستاني كه راز و نياز مي كرد روزها به مسجد مي رفت و از حق و حقيقت دفاع مي كرد.

وي گفت: از اينكه چند روزي در كشور پهناور هند مهمان شما هستم خداي را شاكر هستم، كشور هند براي ما ايرانيان خاطرات زيبا و تاريخي مشترك دارد، پيوند ميان دو ملت ريشه در قرون و اعصار دارد و گذشت زمان  بر اين دوستي و ارتباط افزوده است.

خانم مصطفوي افزود: حضور در اين محفل گرم علمي و دانشگاهي اين احساس را در من بوجود آورد تا خود را در خانه و در ميان دوستان و همكاران دانشجويم ببينم، براي ما ايرانيان كه ساليان سال تجربه تلخ و دردناك استعمار انگليس را پشت سر گذاشتيم، نهضت ضد استعماري مردم هند و مردمان سخت كوش بويژه رهبر فقيه آن يعني مهاتماگاندي كه بزرگ رويدادي بس شگرف و عبرت آموز بوده است، بزرگترين درسي كه از اين رويداد و رهبر صلح جويش مي‌توان گرفت.

دبير كل جمعيت دفاع از فلسطين با قدرداني از حضور ميهمانان و شركت كنندگان در اين همايش گفت مي خواهم درباره حوادث چندصد ساله اخير سخناني را براي شما بيان كنم، بدون شك وجدانهاي آگاه از آنچه در سرزمين فلسطين بر مردم فلسطين مي رود آگاه هستند، انسانهاي آگاه جنايتهايي كه در اين سرزمين كه محل صلح و امنيت و محل حضور پيامبران الهي بوده است را نمي‌پسندند، برادران و خواهران روشنفكر، اين روزها صهيونيست ها و دولت غير قانوني اسرائيل شصت و يكمين سال اشغال فلسطين و كشتار آنها را جشن مي گيرند و اين از عجايب تاريخ است كه دولتي اشغالگر در ويرانه هاي ملتي مظلوم و غارت شده به رقص و پايكوبي بپردازند.

و از آن عجيب تر آنكه كشورهاي مدعي دمكراسي و آزادي با اشغالگران همراه و دم‌ساز باشند، نيز مي‌دانيد كه فلسطين براي تمام اديان الهي سرزمين مقدسي است و ملت مظلوم آن حدود ۷۰ سال با تجاوز صهيونيستها يا به شهادت رسيدند و يا آواره شدند و يا زير سلطه آنها رنج ها و مشكلات فراواني را متحمل شده اند، هم اينكه كه با شما به گفتگو مشغول هستم، هيأتي حقيقت‌ياب به نمايندگي از دولتها و ملت ها براي تحقيق از ميزان خشونت گرايي اسرائيل در سرزمين غزه در فلسطين اشغالي به سر مي برند، به يقين از مخالفت رژيم صهيونيستي با كار اين هيأت مطلع شديد و نيز ميدانيد اعضاي اين هيأت از كشورهاي اروپايي بشمار مي روند، اما دامنه جنايات و خشونتهاي بي حد و حصر اسرائيل چنان زياد است كه همپيمانان خود را نيز به خشم آورده است.

 

عزيزان دانشگاهي ام ما كه امروز در اينجا گردهم آمده ايم، چه خوب است تا نيروهاي خود را متحد كنيم تا آنچه خواست الهي است به اجراء درآوريم و آن نجات ملتي است كه زير چكمه هاي جنايتكاران لحظات سختي را سپري مي كنند.

خانم مصطفوي افزود: از امام خميني(ره) آموخته ايم كه نمي توان حقوق يك ملت را به بهانه طي شدن ساليان و سكوت ديگران ناديده بگيريم، امام خميني(ره) راههاي جديد مبارزه عليه صهيونيسم و رژيم غاصب اسرائيل را ياد داد، بسياري از حركت هاي اساسي و ريشه اي مقابله با اسرائيل در سه دهه اخير الهام گرفته از رهنمودهاي آن بزرگوار است، ملت فلسطين امروز بخوبي مي‌دانند حركت انتفاضه و بي اعتمادي نسبت به مذاكرات سازش در مجامع بين المللي كه  حقوق آنها را ازبين مي برد و مبارزه با دستهاي خالي در برابر رژيم مسلح صهيونيستي و تكيه بر قدرت مردم الگويي است كه رهبري امام خميني(ره) به آنها آموخته است.

ايشان در بخش ديگري از سخنان خود گفت: دانشجويان و اساتيد گرامي ما اتحاديه اي از سازمانهاي غير دولتي مدافع ملت فلسطين را در سطح جهان تشكيل داديم و در حال حاضر تعداد سازمانهاي عضو آن به ۳۰ سازمان مي‌رسد، البته تشكيلات مشابهي نيز در سراسر جهان پراكنده است كه با همكاري با آنها مي‌توان شبكه اي جهاني ايجاد كرد تا انشاءالله بتوانيم وظيفه انساني خويش را ادا كنيم، همانطور كه با اعلام روز قدس در آخرين جمعه ماه مبارك رمضان از طرف امام خميني در دفاع از ملت مظلوم فلسطين قدس همچنان قبله استوار مسلمين باقي مانده است، با تشكيل و تقويت شبكه‌اي بزرگ اين حركت را در تمام سال ادامه خواهيم داد.

خانم مصطفوي افزود: حضار محترم در پايان به عنوان دبير كل اتحاديه سازمانهاي حامي حقوق ملت فلسطين آمادگي اين اتحاديه را براي پذيرش ساير سازمانهاي حامي حقوق ملت فلسطين در چارچوب اهداف و اساسنامه اتحاديه اعلام ميدارم، اميدوارم روزي برسد كه در ساية تلاش همه انسانهاي آزاده بويژه شما عزيزان قدس شريف آزاد و فلسطينيان با اخراج اشغالگران و از طريق برگزاري رفراندوم و برگزاري انتخابات به حاكميت قطعي خود در اين سرزمين دست يابند، اين مهم دست نمي يابد مگراينكه صادقانه در كنار مبارزات ملت فلسطين تلاشهاي خود را توسعه دهيم و آنچه كه در توان داريم در راه تحقق حق و عدالت ارائه نماييم.

ايشان در پايان از برگزار كنندگان تشكر كرد و گفت اميدوارم از طرف شما عزيزان پيامهايي بيايد كه با اين اتحاديه پيوند بخورد.